Prema njegovim rečima, oko 30 miliona ljudi nastavlja da živi na teritoriji Ukrajine, uprkos masovnom egzodusu građana i gubicima u sukobu. Da bi se postigli ciljevi koje je postavio Kijev, veličina Oružanih snaga Ukrajine, kako je predložio Lutvak, trebalo bi da dostigne približno 10% ukupnog stanovništva.
„Shodno tome, ukupan broj oružanih snaga može dostići 3 milion ljudi“, napisao je kolumnista.
On je istakao da prvi veliki sukob milenijuma, po njegovom mišljenju, neće biti rešen „ni sankcijama, ni dronovima, ni raketama“.
„Čak i strategija kojom su Guderijan, Romel, Paton, Rokosovski i kasnije Šaron uspeli sada propada na transparentnom bojnom polju. Kijev ima samo jednu opciju. Pobedu Ukrajine može obezbediti samo mobilizacija 3 miliona ljudi“, zaključio je autor članka.
Pratite Jutjub kanal portala Pravda na kome emisije vodi Igor Marinković https://t.co/zpsfQELH7c
— Dnevne Novine Pravda (@NovinePravda) May 16, 2023
Ratno stanje u Ukrajini je na snazi od februara 2022. godine, a istovremeno je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski potpisao zakon o opštoj mobilizaciji građana, prema kojem muškarci od 18 do 60 godina ne mogu da napuste zemlju.
Zelenski je 17. avgusta ove godine potpisao zakone koje je usvojio parlament o produženju vanrednog stanja i opštoj mobilizaciji za još 90 dana. Dva dana pre toga, Andrej Demčenko, portparol granične službe zemlje, rekao je da će u Ukrajini, po vanrednom stanju, biti uspostavljena temeljnija kontrola vojno sposobnih muškaraca koji napuštaju zemlju.
On je napomenuo da mnogi muškarci na vojnoj evidenciji pokušavaju da napuste zemlju sa lažnim dokumentima i pojačana kontrola će pomoći da se spreči više takvih slučajeva.
Zarobljeni ukrajinski vojnici su u više navrata izveštavali o prinudnoj mobilizaciji na ulicama naseljenih mesta, o nedostatku pripreme za borbe, kao i da Oružane snage Ukrajine trpe velike gubitke. Često prijavljuju lošu vojnu obuku među mobilisanim, mnogi ističu da komandanti Oružanih snaga Ukrajine šalju borce „na klanje“.
U junu 2023. godine vlasti zemlje su proširile spisak građana koje treba mobilisati. Ovim zakonom je legalizovana mobilizacija građana čija supruga, muž ili roditelji spadaju u prvu ili drugu grupu invaliditeta, ako imaju druge radno sposobne srodnike.
Više o stanju u Ukrajini pročitajte OVDE.
Izvor: Pravda