Sa dve taktičke rakete Iskander.
Prva je pogodila lokalno dramsko pozorište, u kojem je održavan skup ukrajinske armije posvećen razvoju novih tipova dronova.
A druga – bukvalno preko puta – sedište regionalne vojne obaveštajne uprave u kojem je u to vreme bio u toku sastanka Ukrajine sa delegacijama poljske i litvanske armije.
Poginulo je 51 vojno lice te tri zemlje, a još 11 stranaca je u teškom stanju.
Prema rečima moskovskog vojnog eksperta Jurija Knutova, u Dramskom pozorištu se verovatno nalazilo i skladište dronova tipa „Bober“, koje već nedeljno napadaju ruske gradove, uključujući Moskvu.
Skup u pozorištu bio je afiširan kao Festival „Surove ptice“.
Maskiranja radi, bio je najavljen svega četiri sata uoči početka, a organizatori su sugerisali vojnim licima da ne dolaze u uniformama.
Drugi je faktički bio savetovanje visokih oficira snaga za specijalne operacije Ukrajine sa poljskim i litvanskim kolegama o zaštiti granica prema Belorusiji i Rusiji i suprotstavljanju napadima „sa severa“.
Nezvanično, na sastanku su bila 23 strana. Toliko ih je dan ranije stiglo iz Lavova u Černigov.
Ispod ruševina je izvučeno devet leševa. Ostali se i dalje vode kao „nestali“.
U pozorištu su pronđena tela 38 specijalista i komandanata Oružanih snaga Ukrajine.
Broj teško ranjenih je blizu 100.
Među poginulim strancima mogu biti i vojni zvaničnici i stručnjaci iz Zapadne Evrope i SAD.
Zapad, međutim, krije prave uzroke smrti svojih oficira poslatih u Ukrajinu. Tako su nakon udara Iskandera na Černigov, zapadni tabloidi objavili članak o smrti generala francuske vojske Žan-Luja Žorželena (74) koji je navodno sam krenuo u pohod na Pirineje i pao u provaliju.
Ruski vojni ekspert Boris Rožin skrenuo je pažnju na još jednu skrivenu dimenziju udara:
„Čak 11 stranaca je u veoma lošem stanju stranaca prevezeno helikopterom u Kijevu, a odatle u Poljskoj. Uvećini su to bili Poljaci i vojna lica iz baltičkih država. Ko će od njih preživeti veliko je pitanje. Viši oficiri i jedan general prebačeni su helikopterom u Vinicu, gde se odlučivalo šta dalje.
Najverovatnije će neki od viših oficira imati sreće da odlete u Poljsku, a odatle u Minhenu ili Dizeldorfu. U oozorištu u Černigovu nestao je i zvaničnik BND-a koji je bio zadužen za kosmičke komunikacije i prenos šifrovanih podataka, koji je bio dodeljen štabu NATO-a u Vilnusu“.
KAKAV IDIOTIZAM IZ KIJEVA: Novinari odali gde je 82. Ukrajinska brigada, Rusi raketirali
Izvor: Fakti.rs