"Srbija ima dobre odnose sa Rusijom, razvija dobre odnose i sa Kinom, a sa Indijom su odnosi prijateljski. Iako nije uporediva za članstvom u EU, ta vrsta alternative je jako dobra. Važno je za Srbiju da ima alternativu, ali i političku i ekonomsku podršku", rekao je Savić za Tanjug.
Savić je ocenio da svaki dan možemo da vidimo da evropske integracije naše zemlje, kako je rekao, idu traljavo, jer je Zapad uvek ucenjivao Srbiju sa idejom da bude potpuno pro-zapadna zemlja sa "neokolonijalnim gospodarima".
Komentarišući navod ministra spoljnih poslova Rusije Sergeja Lavrova da BRIKS postaje jedan od stubova novog i pravednijeg policentričnog svetskog poretka, Savić je rekao da svakog dobronamernog čoveka treba da raduje činjenica da se sa pojavom BRIKS-a stvara kakva-takva ravnoteža u kojoj će se uloga Zapada i SAD svesti na razumnu meru.
Na samitu BRIKS nagovešteno je da bi u članstvo moglo biti primljeno još zemalja. Zvaničan zahtev za prijem podnele su 22 države.
Pratite Jutjub kanal portala Pravda na kome emisije vodi Igor Marinković https://t.co/zpsfQELH7c
— Dnevne Novine Pravda (@NovinePravda) May 16, 2023
Savić smatra, ipak, da će proces proširivanja ići sporo, uz moguće raskorake unutar samog BRIKS-a po tom pitanju.
"BRIKS nije kao NATO ili EU, on je sam po sebi opterećen problemima. Setite se da su u sukobu bile Kina i Indija, pa i Rusija i Kina su imale u nekom trenutku hladne odnose. Tu postoji mnogo različitih interesa. Mislim da će se BRIKS ponašati prilično oprezno, neće primati veliki broj zemalja, jer onda neće biti moguće lako i jednostavno donositi odluke", istakao je Savić.
Kako je rekao, kapital BRIKS-a leži u tome što danas u svetu postoji mnogo zemalja koje nisu zadovoljne odnosom nekadašnjih kolonijalnih gospodara.
Te zemlje, kaže, pokušavaju da uđu pod neki novi kišobran, unutar koga će postojati pravedniji odnosi.
"Za razliku od nekadašnjih kolonijalnih sila, koje su afričke robove prodavale po trgovima svojih gradova, Kina u Africi nastupa drugačije. Ona pokušava da ostvari ekonomski interes i uspeva u tome. Kina afričkim zemljama daje kredite, a pošto se zna da se ti krediti ne mogu vratiti, ona ulazi u vlasništvo. Rusija pokušava da kapitalizuje ono što je Sovjetski savez radio kada je pomagao pokrete za oslobođenje od kolonijalnog ropstva. Bivši ŠSR je školovao mnogo ljudi, a neki su danas u Africi na vlasti", naveo je Savić.
Prema njegovim rečima, BRIKS nije monolitna organizacija, ali jeste jedna dobra ideja koja će pre ili kasnije prerasti u ozbiljnu organizaciju sa velikim brojem zemalja.
Izvor: Tanjug