Prema njegovim rečima, ukrajinski sukob je razotkrio drugačiju realnost i zabludu bezbednosne strategije NATO-a.
„Posle raspada SSSR-a i poraza Moskve u Hladnom ratu, kolektivni Zapad je napravio fatalnu grešku verujući da se sukobi velikih razmera slični dva svetska rata 20. veka neće ponoviti“, ističe američki vojni analitičar Mark Voiger.
Prema njegovim rečima, nakon što se ukrajinski sukob razbuktao, strategija NATO-a se dramatično promenila. Sada alijansa, pre svega, ne želi da dozvoli privremenu okupaciju teritorija zemalja članica. Ekspert je skrenuo pažnju i na iluzije koje je Zapad gajio od kraja prošlog veka do početka samog sukoba.
„Nažalost, posle Hladnog rata, skoro 30 godina, od početka 90-ih, postojao je takav osećaj, posebno u Americi, da smo mi već pobedili, pobedio je Zapad. Sovjetski Savez ne postoji. Sa Rusijom je moguće, ako ne biti prijatelj, onda bar sarađivati, posebno u borbi protiv terorizma i drugih globalnih pretnji. Bilo je veoma pogrešno, veoma naivno. Svi već vide da je to bio loš pravac“, objasnio je on.
Mark Voiger je podsetio da su u Sjedinjenim Državama, posebno posle terorističkih napada 11. septembra 2001. godine, postojale iluzije da stari tip rata više nije moguć, da više neće biti ovakvih sukoba među državama, a da su glavne pretnje nedržavne formacije: teroristi, terorističke organizacije.
„Ova doktrina je zapravo promenila spremnost za veliki rat. Niko nije mislio da je veliki rat, kao što su Prvi i Drugi svetski rat, realan na takvom nivou, u takvim razmerama“, dodao je stručnjak.
Pročitajte OVDE o političkim igrama Jakova Milatovića u Crnoj Gori
Izvor: Pravda.rs