Ovaj špijunski triler ima sve što je potrebno da bi promenio svetsku politiku: pre godinu dana raznet je gasovod Severnog toka u Baltičkom moru. Od tada, nemački istražitelji tragaju za počiniocima, a trag koji prate vodi ih do Ukrajine i to predstavlja veliku političku opasnost, piše "Špigl".
"Andromeda" je zrela za otpad. Trup joj je izgreban od grubih pristajanja, kroz prozore toaleta prodire smrad fekalija, a motor od 75 konjskih snaga zvuči kao stari traktor. Brod škripi pri svakom skretanju, a autopilot je pokvaren. Drugi pomorci jedva da obraćaju pažnju na nju – "Andromeda" je samo jedna u nizu dotrajalih jahtica kakvih na Baltičkom moru ima poprilično.
Brod je, dakle, savršen za situacije u kojima ne želite da se ističete i budete primećeni.
Pre godinu dana, na osnovu svega što je do sada utvrđeno, grupa ronilaca i specijalista za eksploziv je na "Andromedi" neprimetno plovila preko Baltičkog mora i 26. septembra 2022. godine digla u vazduh cevi Severnog toka 1 i Severnog toka 2. To je bio katastrofalan napad na energetsku infrastrukturu i jedinstven čin sabotaže – da ne kažemo napad na samu Nemačku, piše "Špigl".
Cilj napada bilo je "narušavanje funkcionisanja države i njenih institucija. Takav pristup predstavlja atak na unutrašnju bezbednost države", ocenio je istražni sudija Saveznog suda u postupku protiv nepoznatih počinilaca.
"Ovo je, zbog mogućih političkih implikacija, najvažnija međunarodna istraga u posleratnoj istoriji", rekli su izvori koji su govorili pod uslovom anonimnosti za nemački list.
Istražiteljima iz Odeljenja ST 24 u Federalnoj kancelariji kriminalističke policije kojima je poveren slučaj Severni tok je čak zabranjeno da o tom slučaju razgovaraju sa kolegama. Svi koji rade na ovom slučaju moraju detaljno da evidentiraju s kim su razgovarali, o kom aspektu postupka i kada – što je veoma neobično čak i za službenike državne bezbednosti.
Prema Članu 5 Osnivačkog ugovora NATO-a, podseća "Špigl", napad na ključnu infrastrukturu jedne članice može da izazove odgovor cele Alijanse. Ukoliko je počinilac Ukrajina, kako bi Nemačka mogla da nastavi da je podržava tenkovima i borbenim avionima? A ukoliko su Amerikanci pomogli u napadu, da li će 75 godina transatlantskog partnerstva biti uništeno?
Tragovi koji vode do počinilaca definitivno postoje, navodi nemački list. "Špigl" i ZDF su ih sa timom od dvadesetak novinara širom sveta pratili šest meseci, od Moldavije preko SAD, Stokholma, Kijeva i Praga do Rumunije i Francuske.
Kako ističu, brojne informacije dolaze od izvora koje ne smeju da imenuju.
Informacije su dobijene od obaveštajnih službi, istražitelja, visokih funkcionera i političara, pa čak i od ljudi koji su na ovaj ili na onaj način direktno povezani sa osumnjičenima.
Istražitelji su uvereni da tragovi do sada upućuju samo u jednom pravcu: ka Ukrajini, ali pojedini političari navode da je moguće da je "Andromeda" sa ostalim tragovima podmetnuta, da je plovila "pod lažnom zastavom", i da "Amerikanci, Poljaci i Rusi" imaju više motiva za napad na gasovod.
Iako, kako navodi list, tragovi mahom upućuju na Kijev, i dalje postoji mnogo nelogičnosti.
Zašto su počinioci koristili iznajmljenu jedrilicu, a ne vojni brod? Zašto "Andromeda" nije jednostavno potopljena naknadno? Kako su dva-tri ronioca uspeli sami da raznesu cevovode na dubini od oko 80 metara?
Pročitajte OVDE o političkim sukobima u Crnoj Gori
Izvor: Raša Tudej