Dvanaest vojnika je na televizijskom kanalu Gabon 24 izjavilo da predstavljaju sve bezbednosne i odbrambene snage u ovoj centralnoafričkoj državi, da su izborni rezultati poništeni, državne institucije raspuštene, a sve granice zatvorene do daljeg.
"U ime naroda Gabona... odlučili smo da branimo mir tako što ćemo staviti tačku na sadašnji režim.... na neodgovorno, nepredvidivo upravljanje koje rezultira kontinuiranim pogoršanjem društvene kohezije i rizikuje da zemlju odvede u haos“, rekli su u obraćanju.
U prestonici Librvilu odjekivali su pucnji nakon televizijskog obraćanja vojnih funkcionera, javlja reporter Rojtersa.
Breaking: the Army of Gabon just did a coup this morning.
— Sy Marcus Herve Traore (@marcus_herve) August 30, 2023
After Ali Bongo declared himself winner of the Saturday Presidential election with 64.27% of the votes, the military decided to step him.
Gabon has a population of 2.341M people per the 2021 census, and only 850k… pic.twitter.com/Kh78PfqgTS
Tenzije u Gabonu bile su visoke nakon subotnjih predsedničkih i parlamentarnih izbora, pri čemu je Ali Bongo želeo da produži 53-godišnji uticaj svoje porodice, dok je opozicija htela da unese promene u ovoj siromašnoj zemlji, ali bogatoj naftom i kakaom.
Nedostatak međunarodnih posmatrača kao i odluka vlasti da prekine internet signal i uvede noćni policijski čas širom zemlje izazvali su zabrinutost i sumnju u regularnost izbornog procesa.
Bongo je došao na vlast kada mu je otac Omar umro 2009. godine. Godine 2018. doživeo je moždani udar, zbog kojeg skoro godinu dana nije mogao da obavlja funkciju, što je dovelo do poziva da se povuče.
Sledeće godine, nakon neuspelog pokušaja državnog udara, pobunjeni vojnici su poslati u zatvor.
Krajem jula državni udar dogodio se u Nigeru, a vojnoj hunti podršku su dali Mali i Burkina Faso, dok zemlje Ekovasa razmatraju vojnu intervenciju u toj zemlji.
Pročitajte OVDE kako su Orban i Vučić pretili ratom
Izvor: RTS