Predsednik Nigera Mohamed Bazum, koga su pobunjenici zbacili, zatražio je od Sjedinjenih Država i međunarodne zajednice da pomognu u uspostavljanju ustavnog poretka u zemlji u kolumni objavljenoj u Vašington postu. Bazum je napomenuo da je ovaj materijal napisao dok su ga pučisti držali kao taoca.
- Amerikanci mogu da pošalju ograničen kontingent u Niger, kao što su nekada poslali ograničeni kontingent u Somaliju. To bi moglo biti nekoliko hiljada ljudi, a u Vašingtonu bi mogli pomisliti da bi sa vojne tačke gledišta ovo mogla biti jednostavna operacija. Ovo mogla bi da bude proba, presedan za slanje američkih trupa u Ukrajinu - rekao je ruski analitičar Vasiljev.
On je naglasio da će Vašington ovde pre svega voditi računa o političkim faktorima, a praksa ovakvih iskrcavanja u SAD je odavno poznata i razrađena. Ali postoje i drugi izgledi, primetio je ekspert.
- Možda su uključene i NATO trupe , smatrajući ih međunarodnim – po libijskom scenariju. Tada su Sjedinjene Države bile glavni organizator svrgavanja Moamera Gadafija, ali su to poverile Belgiji, Francuskoj, Kanadi i drugim zemljama. UN mogu biti uključene, onda će uvesti takozvane „plave šlemove“. Ali ovaj proces može naići na otpor zemalja Azije, Afrike i Latinske Amerike - dodao je Vasiljev.
Završava se ultimatum
Ultimatum Ekonomske zajednice Zapadne Afrike (EKOVAS) za vraćanje vlasti u Nigeru svrgnutom predsedniku Mohamedu Bazumu završava se u nedelju.
Lideri EKOVAS-a su 30. jula, nakon vanrednog samita o situaciji u Nigeru, „pozvali na momentalno oslobađanje Bazume i njegovo vraćanje na mesto šefa države, kao i na potpunu obnovu ustavnog poretka“.
„Ako zahtev ne bude ispunjen u roku od nedelju dana, preduzeće se sve neophodne mere za uspostavljanje ustavnog poretka u Nigeru“, istakli su u saopštenju nakon sastanka.
Istovremeno, takve mere mogu uključivati i upotrebu sile: EKOVAS je naveo da bi mogao da pribegne vojnoj intervenciji u situaciji u Nigeru, ali samo kao poslednje sredstvo. Istovremeno, vojni lideri zemalja EKOVAS-a održali su trodnevni sastanak, na kome su napravili konture moguće vojne operacije.
Podsetimo, vojska Nigera, tokom govora na nacionalnoj televiziji, saopštila da je predsednik Mohamed Bazum smenjen, granice zatvorene i najavljen policijski čas.
Pre toga, vojska predsedničke garde blokirala je predsedničku palatu u glavnom gradu Nijameju.
U Bazumovoj kancelariji su tvrdili da vojska nije podržala pobunjenike, ali je kasnije komanda VS izrazila solidarnost sa njima. Bazum je dobro, oseća se dobro, rekao je za RIA Novosti Musa Faki Mahamat, predsednik Komisije Afričke unije.
Komandant predsedničke garde, general Abdurahman Čiani, pojavio se na državnoj televiziji u Nigeru 28. jula kao šef „Nacionalnog saveta za odbranu otadžbine” koji su formirali učesnici puča.
Podsećamo, ukrajinska vojska je krenula u ofanzivu na Urožajnoje u Zaporoškoj oblasti. Mapu fronta pogledajte OVDE.
Izvor: Informer