Najnovije

RUSI I UKRAJINCI ZARATILI I U AFRICI: Snage Kijeva su izvele udare na Vagnerove trupe

Ukrajinske specijalne službe verovatno stoje iza serije udara bespilotnih letelica i kopnenih operacija usmerenih na miliciju koju podržava Vagner u blizini glavnog grada Sudana, pokazala je istraga CNN-a, povećavajući izglede da su se posledice ruske invazije na Ukrajinu proširile daleko od linija fronta.

Ukrajinski vojni izvor opisao je operaciju kao delo „nesudanske vojske“. Na pitanje da li iza napada stoji Kijev, izvor bi samo rekao da su „verovatno odgovorne ukrajinske specijalne službe“.

Operacija je uključivala niz napada na paravojnu grupu Snaga za brzu podršku (RSF), za koju se veruje da dobija pomoć od Vagnera, ruske plaćeničke grupe, u borbi protiv sudanske vojske za kontrolu nad zemljom.

„Neobična šema dronova za Sudan“

Dve komercijalno dostupne bespilotne letelice koje su naširoko koristile Ukrajinke bile su uključene u najmanje osam udara, a ukrajinski tekst je viđen na kontroloru drona. Stručnjaci su takođe rekli da je korišćena taktika - to jest, obrazac dronova koji jure direktno na svoju metu - bila veoma neobična u Sudanu i širem afričkom regionu.

Visoki sudanski vojni izvor rekao je da „nije znao za ukrajinsku operaciju u Sudanu“ i da ne veruje da je to istina.

Video snimci, koji se smenjuju između pogleda pilota, tačke gledišta drona koji posmatra odozgo i samog kontrolora, prikazuju seriju udara dronova ui oko Omdurmana, grada preko reke Nil od glavnog grada Kartuma koji je postao žarište borbi između dve suparničke frakcije.

Snažni udari

Udari su usledili samo dva dana nakon što je Vagner omogućio veliki konvoj oružja za Sudan preko garnizona RSF u al-Zurugu, na jugozapadu zemlje u blizini granice sa Čadom, prema drugom visokom sudanskom izvoru.

Šest udara bespilotnih letelica ciljalo je kamione koji su vozili na mostu Šambat. Osam drugih napada pogodilo je parkirana vozila, zgrade i naoružane ljude u Omdurmanu i zapadnom predgrađu Ombade, gde je sudanska vojska poslednjih nedelja izvela niz vazdušnih napada na položaje RSF-a koji su navodno odneli desetine civila.

Vagner je snabdevao RSF raketama

CNN je ranije izvestio da je, prema izvorima, Vagner snabdevao RSF raketama zemlja-vazduh koje podržavaju paravojne borce RSF-a i njihovog vođu Mohameda Hamdana Dagala – nadaleko poznatog kao Hemedti – dok se bori za vlast sa generalom Abdelom Fatahom al-Burhanom, vojska, vladar Sudana i šef njegovih oružanih snaga.

Vim Cvajnenburg, vođa projekta za humanitarno razoružanje u PAKS, holandskoj mirovnoj organizaciji, rekao je da je to prvi put da su bespilotne letelice koje je identifikovao CNN primećene u Africi.

- Ova vrsta (First-Person Viev - FPV) dronova koji lutaju prvi put se vide na afričkom kontinentu. Međutim, videli smo povećanje upotrebe ovakvih dronova u Ukrajini tokom protekle godine – rekao je Cvajnenburg, specijalizovan za nove vojne tehnologije, uključujući dronove.

Pre izbijanja nasilja ovog proleća, Burhan i Hemedti su bili saveznici u vojnoj hunti koja je zbacila međunarodno priznatu prelaznu vladu 2021. Sudanska vojna vlada je u prošlosti dobijala Vagnerovu podršku, ali se Hemedti pojavio kao Vagnerov omiljeni saveznik u zemlji zbog godine.

Vagner je napustio sudansku vojsku kada su izbile borbe, podržavajući Hemedtija i njegove borce u sukobu.

Prigožinova smrt dovela je u pitanje pristalice Vagnera u Africi

Prigožinova smrt pokrenula je pitanja o budućnosti Vagnerovih operacija u Africi, gde je grupa plaćenika koristila brutalnu taktiku da podrži militantne grupe i autoritarne režime u zamenu za rudna bogatstva. Vjeruje se da su ti resursi — uključujući ogromne ustupke u sudanskoj industriji rudarstva zlata — pomogli u ratnim naporima Moskve u Ukrajini i pomogli joj da zaobiđe široke zapadne sankcije

Dva dana nakon Prigožinove smrti, zamenik ruskog ministra odbrane Junus-Bek Jevkurov otišao je na turneju po pet zemalja po Vagnerovim starim mestima: Libiji, Siriji, Maliju, Burkini Faso i CAR.

„Naša strategija nije da zamenimo Rusiju“

Boreći se protiv Rusije, Kijev je pridavao strateški značaj produbljivanju veza sa inostranstvom, uključujući i među afričkim zemljama. Ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba je u poslednjih godinu dana imao tri putovanja na kontinent, posetivši više od 10 zemalja.

– Rusija se veoma trudi da prinudom, podmićivanjem i strahom zadrži zemlje u svojoj orbiti... Rusija ima dva alata za svoj rad u Africi, najmoćniji su propaganda i Vagner – rekao je Kuleba u nedavnom intervjuu agenciji Frans- Pritisnite i dodao:

– Naša strategija nije da zamenimo Rusiju, već da oslobodimo Afriku iz ruskog stiska.

KURTIJU STIŽE PORUKA IZ BRISELA: Prestani da izmišljaš

Izvor: Informer.rs

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA