Francuska je zadržala oko 1.500 vojnika u Nigeru od julskog puča i više puta je odbijala naređenje nove hunte da njen ambasador napusti tu zemlju, rekavši da ne priznaje vođe puča kao legitimne, prenosi France 24.
Tenzije između Francuske i Nigera, bivše francuske kolonije, porasle su poslednjih nedelja, a Makron je nedavno rekao da diplomate preživljavaju od vojnih obroka, skrivajući se u ambasadi.
Francuska odlučila da povuče svog ambasadora. U narednim satima ambasador i nekoliko diplomata će se vratiti u Francusku", rekao je Makron u intervjuu za francusku nacionalnu televiziju France-2 i dodao da je o tome danas obavestio svrgnutog predsednika Bazuma.
Naveo je da će Francuska "staviti tačku" na vojnu saradnju sa vlastima Nigera i da će se trupe postepeno povlačiti iz te afričke zemlje.
"Trupe će se postepeno povlačiti, a verovatno će se potpuno povući do kraja godine. U narednim nedeljama i mesecima konsultovaćemo se sa pučistima, jer želimo da se to uradi mirnim putem", rekao je francuski predsednik.
On je napomenuo da je vojno prisustvo Francuske u Nigeru bilo odgovor na zahtev tadašnje vlade Nigera.
Vojna saradnja između Francuske i Nigera prekinuta je nakon puča.
Pratite Jutjub kanal portala Pravda na kome emisije vodi Igor Marinković https://t.co/zpsfQELH7c
— Dnevne Novine Pravda (@NovinePravda) May 16, 2023
Vođe hunte su prošlog meseca dale francuskom ambasadoru Silvenu Iteu rok od 48 sati da ode.
Nakon isteka roka u kojem Francuska nije povukla svog diplomatu, vođe puča su mu oduzele diplomatski imunitet.
Vojna vlada, koja je preuzela vlast u Nigeru, optužila je u petak u NJujorku generalnog sekretara UN Antonija Gutereša da ometa puno učešće te zapadnoafričke nacije na godišnjem sastanku svetskih lidera UN kako bi umirila Francusku i njene saveznike.
O povlačenju jermenskog naroda iz Nagorno-Karabaha pročitajte OVDE.
Izvor: Tanjug