Najnovije

AMERIKA OSTAJE BEZ KLJUČNOG SAVEZNIKA: Okreće se Kini i Rusiji

Saudijska Arabija smanjuje svoju zavisnost od SAD razvijanjem odnosa sa Rusijom i Kinom, dok Rijad ne napušta u potpunosti Vašington i zahteva od njega nove „paktove o uzajamnoj pomoći“, piše novinar Le Monda Žan-Mišel Beza.

SAD (Foto: Pixabay)

"Nikada ranije Saudijci nisu tako dobro opravdali svoj nadimak 'kraljevi nafte'. Oni su povratili kontrolu nad tržištem crnog zlata uz aktivnu podršku Rusije", tvrdi autor članka. Dakle, ekonomske ambicije Kraljevstva imaju veoma visoku cenu, a Rijad će učiniti sve da produži proizvodnju nafte što je duže moguće.

Kako je istakao Beza, OPEK+ ne samo da nije propao nakon početka ruske specijalne operacije u Ukrajini, već je preuzeo kontrolu nad tržištem koje su napustili američki proizvođači nafte iz škriljaca. Saudijska Arabija i Rusija su prošlog leta smanjile proizvodnju kako bi održale visoke cene nafte, dok "nema sumnje" da bi Rijad smanjio proizvodnju ako bi cene ponovo pale.

„Nijedan pritisak Sjedinjenih Država nije primorao saudijskog princa da odustane od svog stava po pitanju nafte“, podsetio je novinar. Prema njegovim rečima, čak ni specijalno organizovano putovanje američkog predsednika DŽozefa Bajdena u DŽedu u julu 2022. godine nije ubedilo prestolonaslednika Mohameda bin Salmana da poveća proizvodnju nafte, što se na kraju pretvorilo u katastrofu za Vašington.

„Kraljevstvo više nije potčinjeno Sjedinjenim Državama i oseća se manje vezanim sporazumom o nafti za vojnu zaštitu od invazije iz 1945. Ali Saudijska Arabija takođe poziva na sporazum o uzajamnoj pomoći“, nastavio je Beza.

Za razliku od dugogodišnjih velikih saveza, Rijad je, kao i mnoge regionalne sile, izabrao pragmatičnu diplomatiju: saudijski prinčevi sada gledaju na istok, odnosno na dva protivnika „njihovog bivšeg gospodara“ – Kinu i Rusiju, primetio je on.

Prihodi od nafte, iako se distanciraju od SAD, omogućavaju Saudijskoj Arabiji da razvije tehnologiju kako bi potvrdila svoj uticaj na Bliskom istoku. „Ako je moguće, uz pomoć SAD, ako je potrebno, bez nje“, napisao je autor.

Istovremeno, „petrodolari” ne mogu sve, a Amerikanci i Evropljani će, ako Rijad previše odstupi od zapadne orbite, sve pažljivo odmeriti. Tako je i program izgradnje nuklearne elektrane u Saudijskoj Arabiji pod velikom pažnjom Zapada: Bajden zahteva da se odustanu od mogućih planova za obogaćivanje uranijuma radi izvoza tehnologije.

Istovremeno, dan nakon ulaska u BRIKS, Saudijska Arabija je nagovestila da proučava predlog Pekinga za izgradnju reaktora i razvoj nacionalne industrije. Zauzvrat, princ bin Salman je krajem septembra naglasio da bi „Amerika sa više razumevanja“ spasila Rijad da ne mora da traži negde drugde.

„Time pokazuje koliko je teško, ako ne i nemoguće, osloboditi se američkog protektorata“, zaključio je Beza.

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA