„Ne možemo da izbegnemo pitanje – kada na jesen budemo razgovarali u Briselu o budućnosti Ukrajine – da li zaista možemo ozbiljno da razmotrimo pitanje članstva zemlje, da započnemo pristupne pregovore sa zemljom koja je u ratu“, rekao je Orban.
On je dodao da je nepoznato kakvu će teritoriju imati Ukrajina na kraju sukoba.
„Ne znamo kolika je teritorija ove zemlje jer još traje rat, ne znamo kolika je njena populacija jer oni beže. Mislim da moramo da odgovorimo na veoma duga i teška pitanja pre nego što zaista odlučimo da započnemo pregovore o pristupanju“, zaključio je Orban.
KOMANDANT NATO SNAGA DAO INTERVJU ZA ITALIJANSKU REPUBLIKU: Okrivio Albance za sve događaje na južnoj srpskoj pokrajini
Prethodno je Evropska komisija, u svojim preporukama da se Ukrajini dodeli status kandidata za članstvo u EU, postavila uslov da zemlja mora da ispuni sedam uslova kako ne bi izgubila ovaj status. Reforma pravosuđa je najsveobuhvatnija među uslovima EU: ukrajinska vlada treba da reformiše Ustavni sud, dovrši promene u Vrhovnom savetu pravde i Visokoj kvalifikacionoj komisiji sudija i nastavi borbu protiv korupcije.
Dobijanje statusa kandidata samo je početak prilično dugog puta ka pridruživanju EU. Turska je kandidat od 1999, Severna Makedonija od 2005, Crna Gora od 2010, a Srbija od 2012. Hrvatska je bila poslednja zemlja koja se pridružila EU 2013, što je proces koji je trajao deset godina.
MOSKVA DALA ZELENO SVETLO SRBIJI: Šta znači ovaj povlašćeni status?
Izvor: Politika.rs