Odluka je doneta nakon što je sud ponovo razmotrio slučaj već osuđenih osmoro ljudi, koji su 2016. na jednom događaju iskoristili ovaj pozdrav, zbog čega su kasnije bili osuđeni zbog pokušaja rehabilitacije nacizma. Ipak, osuđeni su uložili žalbu na odluku suda, koji je njihov slučaj ponovo razmotrio, i zatim doneo novu odluku, prenosi portal RBK.
"Očigledno je da je fašistički pozdrav uvreda za osećanja pojedinaca", ali ono postaje zločin samo "kada predstavlja konkretnu pretnju javnom redu", objasnio je tužilac na sudu, prenosi dnevni list "Fato kvotidijano" (Il Fatto Quotidiano). List napominje da je sud stoga presudio da se upotreba takvog pozdrava privatno ili na komemorativnim događajima ne smatra pretnjom, te da može biti upotrebljen.
Vest je usledila ubrzo nakon decembarske odluke Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o usvajanju rezolucije, koju je predložila Rusija, a kojom se osuđuje nacizam i pretpostavlja borba protiv njega.
Rezoluciju, pak, nije podržala Italija, zajedno sa Nemačkom i Japanom, iako su to države koje se, makar prema zvaničnoj verziji, kaju zbog svoje neslavne i krvave prošlosti koja je dovela do smrti miliona ljudi širom planete.
Na ovo je ranije ove nedelje skrenuo pažnju i šef ruske diplomatije Sergej Lavrov, koji je na velikoj godišnjoj konferenciji izjavio da odluka ove tri države da po drugu godinu zaredom kažu "ne" ovoj rezoluciji znači da bi svi trebalo da se zamisle o tome u kom smeru se razvijaju ideološki procesi ne samo u tim državama, nego i u celini na Zapadu. Kako kaže, veliki deo sveta je, izgleda, zaboravio na pouke Drugog svetskog rata koje bi trebalo da se čuvaju kao svetinja.
Izvor: RT Balkan