Uporedo sa najavom da će alijansa održati najveću vojnu vežbu od kraja hladnog rata uz učešće 90.000 vojnika, šef vojnog komiteta NATO-a Rob Bauer upozorava Evropljane da treba da se pripreme za totalni rat protiv Rusije u narednih 20 godina.
"Moramo da shvatimo da se naš miran život sam po sebi ne podrazumeva. Upravo zato treba da se spremimo na sukob protiv Rusije. Moramo biti spremni na sve. Treba stvoriti sistem koji će omogućiti da se više ljudi obuči za slučaj rata, nezavisno od toga hoće li do njega doći ili ne”, ocenio je on, a prenosi „Telegraf”.
Moskva je više puta isticala da nije pretnja ni po jednu zemlju NATO-a, ali da će pratiti dejstva koja su potencijalno opasna za njene interese. Ruski predsednik Vladimir Putin poručio je ranije da Moskva ne želi direktan vojni sukob sa Severnoatlantskom alijansom, ali ako neko to bude želeo, oni će biti spremni za to.
Glavnokomandujući snaga NATO-a za Evropu Kristofer Kavoli najavio je da će oko 90.000 vojnika učestvovati u vežbi NATO-a „Stedfast defender 2024”, najvećoj u poslednjih nekoliko decenija, koja počinje naredne sedmice i trajaće do maja.
"Alijansa će pokazati svoju sposobnost da ojača evroatlantske oblasti transatlantskim kretanjem snaga iz Severne Amerike”, izjavio je američki general u Briselu posle dvodnevnog sastanka šefova odbrane, preneo je Rojters.
Trupe će se kretati prema Evropi i kroz nju do kraja maja, u manevru koji NATO opisuje kao „simulirani novi scenario sukoba s bliskim protivnikom”. Prema novim odbrambenim planovima NATO-a, njegovi glavni protivnici su Rusija i terorističke organizacije.
U manevrima kojima će NATO „radno” obeležiti 75 godina od osnivanja učestvovaće pedesetak brodova, od nosača aviona do razarača, kao i više od 80 borbenih aviona, helikoptera i dronova i najmanje 1.100 borbenih vozila, uključujući 133 tenka i 533 borbena vozila pešadije, saopštio je NATO.
Poslednje tako velike vežbe bile su „Refordžer”, tokom hladnog rata 1988. sa 125.000 vojnika i „Trajdent džankčer” 2018. sa 50.000 učesnika.
Potrebu za ratnom transformacijom NATO-a, koju zagovara admiral Rob Bauer, opravdava i američki Institut za proučavanje rata (ISV). Prema najnovijem izveštaju ove vašingtonske istraživačke organizacije, ruski predsednik sprovodi novu strategiju za destabilizaciju Severnoatlantskog saveza.
Kako sugeriše ovaj američki tink-tenk, Putinova najnovija retorika usmerena na baltičke države, Litvaniju, Letoniju i Estoniju namenjena je postavljanju uslova za buduće eskalacije koje bi mogle da oslabe alijansu. Po njihovoj proceni, Putin možda na taj način postavlja uslove za način informisanja koji bi trebalo da opravda buduće agresivne ruske akcije u inostranstvu pod izgovorom da štiti svoje „sunarodnike”.
Naime, zbog pooštravanja zakona o imigraciji u Letoniji za ruske državljane Putin je da kritikovao tu zemlju, a ranije i ostale baltičke države, zbog ugrožavanja „bezbednosti” Rusije.
„Putin je dugo koristio ekspanzivnu definiciju suvereniteta Rusije i time banalizovao suverenitet bivših sovjetskih republika. Rusija je dugo tvrdila da ima pravo da zaštiti svoje ’sunarodnike u inostranstvu’, uključujući etničke Ruse i one koji govore ruski izvan granica Rusije”, kaže se u izveštaju s procenom da (ISV) još nije primetio nikakve indikacije da ruski napad na Baltik neizbežan ili verovatan.
Estonska premijerka Kaja Kalas predviđa da NATO ima tri do pet godina da se pripremi za ozbiljnu vojnu pretnju istočnoj Evropi koju predstavlja Rusija.
U intervjuu za britanski „Tajms” Kalasova je upozorila da će Rusija verovatno pokušati da pripremi svoje snage duž granice sa članicama NATO-a nakon prekida vatre ili pauze u ratu protiv Ukrajine. Procena estonske liderke usledila je nakon nedavnih vojnih dobitaka Rusije na linijama fronta u istočnoj Ukrajini dok se rat približava drugoj godini.
Nekoliko evropskih zemalja preduzelo je korake za jačanje svojih odbrambenih sposobnosti otkako je ruski predsednik Vladimir Putin započeo invaziju na Ukrajinu u februaru 2022, u strahu da bi agresija Moskve mogla da se prelije na druge delove istočne Evrope. Tako je Nemačka nedavno povukla potez bez presedana i trajno stacionirala hiljade vojnika u Litvaniji na 100 kilometara od granice s Rusijom.
Ali, kako otkrivaju procureli planovi, čini se da Bundesver zna i kako će navodno početi „treći svetski rat između NATO i Rusije”.
Pročitajte OVDE o stanju na frontu u Ukrajini
Izvor: Politika