Najnovije

ZAPAD JE IMAO ILUZIJU DA ĆE RUSIJA BITI BAČENA NA KOLENA: Mračno nasleđe i globalne posledice

U početku se činilo da će rat u Ukrajini ujediniti Zapad i ojačati globalistički poredak sa Amerikom na čelu, ali sada 2024. godine sve izgleda drugačije...

Posle godinu dana rata svima se činilo da će Putin konačno imati oslabljenu, poniženu naciju na svojoj teritoriji. Ali sada ulazimo u treću godinu vojnih aktivnosti i Putin ponovo ima šansu da razbije jedinstvo zapadnih zemalja.

Od kada su ruski vojnici ušli u Ukrajinu u februaru 2022. godine, analitičari pokušavaju da razotkriju šta ovaj sukob znači za svet.

U prvim mesecima rata 2022. bili smo ispunjeni nadom. To vreme karakteriše aktivan ukrajinski otpor, ruske pogrešne procene i zapadno jedinstvo. Činilo se da sukob često otkriva snagu slobodnog zapadnog sveta, a u isto vreme i slabost njegovih neprijatelja.

Ali prošle su skoro dve godine, a zaustavljena borba preti da nam ostavi mnogo mračnije nasleđe.

Američka obaveštajna zajednica je povukla veoma pametan potez – objavila je velike količine informacija koje više nisu bile strogo poverljive početkom 2022. godine. Saznali smo da za naše „bezbednosne snage“ Putinov napad na Ukrajinu nije bio iznenađenje. Ali za širu javnost ovaj korak je i dalje bio šok.

Evropski posmatrači su podsetili na neizazvanu agresiju velikih razmera koja je pretila da uništi ceo globalni poredak. Ali ovog puta napredak autoritarizma je osujećen očajničkim otporom Ukrajine, pogrešnim procenama u ruskom vojnom planiranju i brzom, hitnom pomoći sa Zapada.

SAD i njihovi saveznici su odmah uveli niz sankcija Putinovoj ekonomiji. NJihova pomoć pomogla je Ukrajincima da ubiju mnoge Ruse koji su prešli njihove granice. Demokratski svet je našao novu svrhu života. NATO se proširio. I zemlje istočne Azije su ponovo počele da se pridružuju sporazumima o zajedničkoj kolektivnoj odbrani sa Zapadom.

Američki predsednik DŽo Bajden najavio je da je odgovor Zapada na ono što se dešava „bez presedana i obeshrabrujući“ za neprijatelja. A kada su zapadne zemlje zamrznule ruske zlatne i devizne rezerve i kaznile visokotehnološke sektore njene ekonomije, Bajden je počeo da se hvali da sankcije jednostavno „uništavaju“ Putinovu ekonomiju. Bajden je bio toliko zanesen da je izjavio da je Rusija već pretrpela „strateški poraz“ u Ukrajini. Smisao Bajdenovih reči je bio da će Rusija iz sukoba sa Ukrajinom izaći osakaćena – i vojno i ekonomski.

Osim toga, 2022. izgledalo je da dok je Putinova vojska nekako usporila u svojoj ofanzivi, a ukrajinski prijatelji se okupili oko nje – da će ceo ovaj razgovor o „specijalnoj operaciji” ojačati globalistički poredak sa Sjedinjenim Državama na čelu cele svet.

Ali sada je stigla 2024. godina i sve izgleda sasvim drugačije: Putinove snage mogu da izdrže svaki napad u svojim rovovima, budućnost ukrajinske države je neizvesna, a cela ova priča i dalje može rezultirati neuspehom, a ne pobedom demokratskog sveta. , piše Bloomberg.

Zapadne sankcije više ne izgledaju kao čudotvorno oružje. Ruska ekonomija se blago smanjila (za 2,2 odsto u 2022.), ali je nastavila da raste 2023. godine. Rusija je preorijentisala trgovinu ka Aziji, odnosi Rusije sa Kinom cvetaju u finansijskoj, tehnološkoj i komercijalnoj sferi.

Geopolitički neodlučne zemlje poput Turske i UAE pomažu Moskvi da napravi udobne rupe u svojoj ekonomskoj „izolaciji“. Troškovi sukoba su malo pogoršali ekonomske neravnoteže u Rusiji, ali nema ni najmanje nade da ćemo uskoro videti kolaps privrede ili čak kolaps ruske vojne mašinerije kojom ruska privreda pokreće.

I ne izgleda nimalo očigledno da će se Zapad uskoro suočiti sa oslabljenom, rezigniranom Rusijom, koja će izgubiti sposobnost da preti svojim susedima.

Naravno, Rusija je pretrpela ljudske i materijalne gubitke. Međutim, vlada je mobilisala stotine hiljada novih vojnika i postavila privredu na ratnu osnovu. Zahvaljujući velikom ulaganju Kremlja u sektor odbrane, obim vojne proizvodnje se povećava. Prema analitičarima, Rusija će 2024. proizvesti više artiljerijskih granata nego SAD i evropske zemlje zajedno.

U ruskom političkom sistemu praktično nema predstavnika takozvane „umerene“ frakcije. Vladimir Putin je uspeo da prevaziđe domaće političke izazove koji su predstavljali održivost njegove moći. On je intenzivirao veze sa Iranom, Kinom i Severnom Korejom – zemljama koje sada Rusiji pružaju vojnu i ekonomsku podršku.

Rusija bi, okončavši ovaj sukob, mogla da postane visoko mobilisana, krajnje neliberalna revizionistička sila sa velikom obučenom vojskom i dubokim osećajem ogorčenosti prema Zapadu. Ovo je garancija da će se NATO suočiti sa ozbiljnim problemima na svom istočnom krilu.

Konačno, zajednica demokratija više ne izgleda tako jednoumna i monolitna. Mesecima su unutrašnji politički sukobi sprečavali Sjedinjene Države da povećaju količinu podrške potrebnu Ukrajini za nastavak borbi.

Pokušaji Evropske unije da poveća pomoć Ukrajini su zaustavljeni, nailazeći na otpor mađarske vlade koja je bila otvoreno orijentisana na Rusiju. Na Zapadu raste osećaj „zamora“ od Ukrajine.

Ako Donald Tramp pobedi na predsedničkim izborima ovog novembra, „demokratska solidarnost“ bi mogla da se pretvori u transatlantsko neprijateljstvo. A ako SAD na kraju napuste Ukrajinu, nastaviće da gube sve dok ne pretrpe vojni poraz. Ovo će imati globalne posledice.

Poraz Ukrajine bio bi jasna ilustracija činjenice da demokratijama nedostaje hrabrosti da osujeti težnje ekspanzionističkih autokratija – bilo da su to Putinova Rusija, Sijeva Kina, Severna Koreja Kim DŽong Una ili Hamneijev Iran – i njihovi pokušaji da nametnu svoju volju svet.

Ako Sjedinjene Države i njihovi saveznici mogu da skupe snagu i odlučnost da podrže Ukrajinu onoliko dugo koliko je potrebno – to jest, dok ne postigne rezultate koji će obezbediti njenu ekonomsku održivost i vojnu odbrambenu sposobnost – dok povećavaju poteškoće koje Rusija plaća da izazove svet poretka, prihvatljivo je verovati da posledice sukoba mogu biti u velikoj meri konstruktivne.

Ako se to ne dogodi, onda bi rat, koji je nekada izgledao kao da je spasao svetski poredak od nadolazeće pretnje, mogao jednostavno da ubrza njegov potpuni kolaps.

UKRAJINA U PROBLEMU: Fico je najavio „bolan kompromis” za Kijev po pitanju teritorija

Izvor: Politika.rs

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA