"Nas su, nepravedno, kritikovali zbog nasilja na severu prošle godine, a EU je uvela mere protiv 'Kosova'. Sa druge strane, Srbija se usklađuje sa Ruskom Federacijom kada je reč o agresiji na Ukrajinu, a protiv nje nema nikakvih sankcija", rekao je on u intervjuu koji je dao za "Politiko" na marginama prošlonedeljnog samita u Davosu.
Taj portal navodi da su mere protiv Prištine rezultat sve većeg nezadovoljstva Kurtijem na Zapadu, pre svega zbog njegovog pristupa pregovorima sa Beogradom i rešavanja krize na severu KiM.
Oni podsećaju sa su Srbi bojkotovali lokalne izbore u četiri opštine na severu KiM, na kojima su pobedili kandidati albanske nacionalnosti, ali pri izuzetno niskoj izlaznosti.
"EU je uputila konkretne zahteve za deeskalaciju 'Kosovu' i oni su jasno i više puta saopšteni kosovskoj strani. Mere protiv 'Kosova' se mogu ukinuti, ali 'Kosovo' i dalje nije ispunilo sve zahteve", saopštili su iz Evropske unije.
"Politiko" podseća da je jedan od zahteva formiranje Zajednice srpskih opština, na koju se čeka još od 2013. godine, kao i održavanje novih izbora na severu pokrajine.
Kurti kaže da je njegova vlada posvećena održavanju tih izbora, dodajući da bi "to moglo biti ove godine – u narednih nekoliko meseci".
U tekstu se pominje i da je desetak država članica EU od šefa evropske diplomatije Žozepa Borelja zatražilo da ukine mere protiv "Kosova", istovremeno optužujući Srbiju za učešće u incidentu u Banjskoj krajem septembra prošle godine.
Kurti je za "Politiko" rekao i da "Kosovo" želi da postane članica NATO-a, iako pet članica tog saveza ne priznaje nezavisnost južne srpske pokrajine.
"Želimo da uđemo u NATO, a prvi korak bi bilo Partnerstvo za mir", rekao je Kurti.
Briselski portal naglašava i da je Priština značajno povećala potrošnju na odbranu, kako Kurti tvrdi "kao odgovor na srpsku agresiju".
Pročitajte OVDE o novom hapšenju šiptarskog špijuna
Izvor: RT Balkan