Ugledni poljski naučni institut klasifikovao je domaće mačke kao "invazivne vanzemaljske vrste", navodeći kao ključni argument štetu koju nanose pticama i drugim divljim životinjama.
Neki ljubitelji mačaka su emotivno reagovali na pomenutu odluku, a naročito na njenog ključnog kreatora - naučnika Vojčeka Solarca, prenosi AP.
Ovaj biolog u poljskoj akademiji nauka nije bio spreman na takvo neodobravanje javnosti kada je uneo "Felis catus", što je naučni naziv za običnu kućnu mačku, u nacionalnu bazu podataka koju vodi Institut za zaštitu prirode akademije.
- Baza podataka je već imala 1.786 drugih vrsta navedenih bez prigovora - rekao je Solarc i dodao da je uzbuna oko invazivne vanzemaljske vrste broj 1.787 možda rezultat nekih medijskih izveštaja koji su stvorili "lažni utisak da njegov institut poziva na eutanaziju divljih i drugih mačaka".
Solarc je rekao da je sve usaglašeniji naučni konsenzus da domaće mačke imaju štetan uticaj na biodiverzitet s obzirom na broj ptica i sisara koje love i ubijaju.
- Kriterijume za uvrštavanje među vanzemaljske invazivne vrste mačka ispunjava 100 posto – naveo je on.
Dorota Suminska, autorka knjige pod nazivom "Srećna mačka", ukazala je na druge uzroke smanjenja biodiverziteta, apostrofirajući zagađenu životnu sredinu i fasade gradskih zgrada koje mogu da ubijaju ptice u letu.
- Da li je i čovek na listi neinvazivnih stranih vrsta - rekla je Suminska, navodeći da je mačkama nepravedno pripisana prevelika krivica.
Solarc je to negirao tvrdeći da mačke ubiju oko 140 miliona ptica u Poljskoj svake godine.
Institut poljske akademije pokušao je da razjasni svoj stav, naglasivši da se "protivi bilo kakvoj okrutnosti prema životinjama" i da sve što preporučuje vlasnicima mačaka jeste da ograniče vreme koje njihovi ljubimci provode na otvorenom tokom sezone razmnožavanja ptica.
Dobro se dobrim vraća: Uticaj dobrih dela na ljudsko telo
Izvor: K1info