Najnovije

LONDON SIKĆE: Umesto Komonvelta, izabrali BRIKS - kraj britanske imperije!?

Britanski kralj Čarls Treći i premijer Kir Starmer putuju za Samou, malu ostrvsku državu u Južnom Pacifiku, na samit Komonvelta da razgovaraju o klimatskim promenama i ekonomskom rastu.
London

London

Međutim, za njihovim stolom neće sedeti indijski premijer Narendra Modi i predsednik Južne Afrike Siril Ramafosa, šefovi dve, uz Ujedinjeno Kraljevstvo, najmoćnije države Komonvelta. Oni sede za stolom sa Vladimirom Putinom na samitu BRIKS-a u Rusiji i razgovaraju o preraspodeli globalne moći u svetu.

Čak i letimičan pogled na listu gostiju koji dolaze na samit Komonvelta jasno pokazuje da je moć britanske krune daleko od onoga što je nekad bila.

Šri Lanka, koja se ove nedelje prijavila za pridruživanje BRIKS-u, ne šalje ni svog premijera ni ministra spoljnih poslova na Samou.

Čak ni Kanada, bliski saveznik Ujedinjenog Kraljevstva i sa kojim razmenjuje obaveštajnih podataka „Pet očiju“, neće poslati svog premijera ili ministra spoljnih poslova na samit u Južnom Pacifiku. Kanadsku delegaciju predvodiće - visoki komesar Otave u Velikoj Britaniji.

Čak je i britanski premijer promenio rutu putovanja, odustao je o planova da se zaustavi u Australiji jer su se njegovi saradnici plašili da će se zadržati predugo u inostranstvu uoči ključnog vladinog paketa potrošnje koji će biti predstavljen u Londonu sledeće nedelje.

Obraćajući se novinarima posle 28-satnog leta za Samou premijer Starmer izgledao je dobro raspoložen. Putovanje od 9.400 milja u oba smera daleko je njegovo najduže otkako je preuzeo premijersku dužnost u julu, piše „Politiko“.

Kralj Čarls zvanično šef Komonvelta, ostaje kralj 14 nacija kao i podanicima u Velikoj Britaniji.

Ali i ovde se kruni tvrda i meka moć Britanije: Barbados je postao republika 2021. godine a Jamajka planira da sledi ovaj primer sledeće godine.

Debata o kruni pokrenuta je i u Australiji kada je senatorka iznervirala kralja Čarlsa vičući više puta: „Nije moj kralj! Daj ono što si ukrao od nas - naše kosti, naše lobanje, naše bebe, naš narod“.

Australija je odložila glasanje o ovom pitanju ranije ove godine, uprkos mnogim zahtevima tokom kraljeve posete i republikanaca koji Čarlsovo putovanje „brendirali kao oproštajnu turneju“.

Nedavna anketa „NJuzkorpa“ pokazala je da je samo 33 odsto Australijanaca želi da živi u republici.

Ustav Australije zahteva dvostruku većinu na nacionalnom i državnom nivou na referendumu da bi se aktivirale promene.

Sam Komonvelt, formiran pre 75 godina, ne pokazuje znake raspada. I dalje ostaje, doduše u teoriji, uski klub za umrežavanje malih država koji se redovno sastaju sa Britanijom, Kanadom, Australijom, Novim Zelandom i Indijom.

Međutim, ove godine manje članice Komonvelta zahtevaju više od dobre volje od svojih domaćina. Više karipskih zemalja iskoristilo je samit da pozove Britaniju da plati reparacije za nasleđe ropstva.

Pročitajte OVDE o Srbiji i turskim dronovima...

Izvor: Politika

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA