Najnovije

Problemi sa logikom, ili Kako je Rusija zatvorila benzinsku pumpu

U Kazanju je završen sastanak zemalja-članica BRIKS-a. Neki od rezultata. 

Piše: Petar Davidov

„Ništa ozbiljno“, „Pozorišna predstava“, „Susret diktatora“ i slični naslovi u zapadnim medijima – tako su „dragi prijatelji i partneri“ sa Zapada pokušali da označe nedavno održani sastanak država-članica BRIKS-a u Kazanju. Istina, obavezno uz dodatak: „Moramo ovo shvatiti ozbiljno!“ Tako da nisam razumeo: „ništa ozbiljno“ ili „ozbiljno“? Logika, verovatno, krši osnovne principe liberalizma i demokratije, kao i prava i mogućnosti izražavanja svog mišljenja. Uostalom, životinjska, divljačka rusofobija značajno utiče i na kognitivne sposobnosti, tako da me nedostatak logike na Zapadu više ne iznenađuje. Pre će biti da me iznenađuje ta povećana pažnja koju BRIKS privlači kod većeg dela sveta. Odavno je, po mom mišljenju, vreme da se prizna: o izolaciji Rusije odavno ne može biti govora, dosta je o tome! Rusija nije izolovana – to je činjenica, datost, hajde da radimo.

I ozbiljan rad se i odvija, interesovanje za BRIKS je ogromno. To potvrđuje učešće rukovodilaca 36 zemalja koje imaju (već danas) snažniji ekonomski, demografski, kulturni (što i nije teško, gledajući na sadašnji LGBT-zapad) potencijal od zemalja „velike sedmorke“. Vojni potencijal, sudeći po svemu, nije samo uporediv sa zapadnim, već mu je u najmanju ruku jednak. Već danas se ekonomsko udruženje može smatrati uspešnom alternativom G7. Zemlje BRIKS zajedno imaju veću ekonomsku težinu i uticaj nego članice „Velike sedmorke“.

U budućnosti BRIKS može pokrenuti potpuni proces rekonstrukcije celog globalnog ekonomskog sistema, zamenjujući sve današnje zapadne finansijske institucije. O tome se direktno govori u Kazanjskoj deklaraciji koja je na skupu usvojena. U njoj postoji i tačka o reformi Bretonvudskih institucija (Bretonvudski sistem – ekonomski sistem koji je nakon Drugog svetskog rata uspostavio američki dolar kao svetsku rezervnu valutu). Članice BRIKS-a dogovorile su se da zajedno razvijaju svetsku ekonomiju i razmenjuju tehnologije. Lično ja bih dodao: mnogo mi je zgodnije da na Vračaru direktno zamenim rublje za dinare, nego da prvo kupujem dolare ili evre, a tek zatim, uz plaćanje poreza, dobijem srpski novac – zašto bi mi trebale ove dodatne komplikacije i dodatni troškovi? Isto mislim da važi i za ozbiljnije i obimnije ekonomske odnose zemalja-članica BRIKS-a i kandidata za članstvo u ovoj zajednici.

Zašto je BRIKS uspešan? Verovatno zbog odbijanja diktata samo jedne zemlje i zbog težnje ka ravnopravnosti svih njegovih članica. Recite, da li ovako nešto moguće u slučaju „Velike sedmorke“? Da li bi se SAD odrekle diktata pax Americana? Dobrovoljno – ne. Ali pre ili kasnije, sve diktature se završavaju – pojava i uspeh BRIKS-a su dokaz za to. A ovo udruženje nije nastalo zato što se većina ljudi u svetu rukovodi mržnjom prema Zapadu, već zato što je toj istoj većini dosta diktature Zapada – u kulturi, ekonomiji, i gde god da pogledate.

Ignorisanje tektonskih promena u svetu, kojima smo svedoci, u najmanju ruku je, čini mi se, neprofesionalno. Florijan Filipo, lider francuske partije „Patriote“, izjavio je: „Zapadni plan izolacije Rusije potpuno je propao“ i pozvao je na suočavanje sa istinom: Pariz bi trebalo da istupi iz NATO-a i EU kako bi povratio nekadašnju nezavisnost od struktura potčinjenih i podređenih  SAD. Treba li govoriti o reakcijama razumnih političara i ekonomista u Nemačkoj (a i takvi postoje), koji pozivaju na to isto, shvatajući da je njihova zemlja u bukvalnom smislu okupirana, i to ne od „zlih Rusa“, koji su samo okrenuli leđa i otišli, omogućivši Nemačkoj da se ujedini? Dobro je da su Rusi pljunuli i otišli – a SR Nemačka se do dan-danas kusa posledice.

Učešće u BRIKS-u za Rusiju, prema rečima Putina, predstavlja jednu od dobrih mogućnosti za jačanje pravog suvereniteta zemlje, bez kojeg Rusija ne može da postoji. Bez suvereniteta Rusija je ta ista „velika benzinska pumpa“, u koju su „dragi zapadni prijatelji“ i želeli da je pretvore. „Rusija u tom svojstvu ne može samo da se razvija, već i da opstane. I izlazak Rusije iz tog stanja, jačanje suvereniteta i nezavisnosti u ekonomiji, finansijama, vojnom sektoru znači povećanje naše bezbednosti i stvaranje uslova za njen siguran razvoj u budućnosti, kao samostalne države“, rekao je Vladimir Putin. Mislim da će samostalna, snažna, bogata Rusija biti korisna i za Srbiju.

Izvor: Pravda

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA