U Libanu je trenutno oko 115 naših državljana a, kako precizira Trojanović, ambasada priprema listu za moguću evakuaciju.
Ambasador ističe da, uprkos napetoj situaciji i bombardovanjima, međunarodni aerodrom „Rafik Hariri“ je i dalje otvoren, mada sa smanjinim brojem aviokompanija koje lete na već uobičajenim pravcima uz dodatne domaće kompanije i nekoliko malih privatnih.
„Najčešća destinacija je Larnaka pošto je najbliža, na samo dvadeset minuta leta. Do sada je nekoliko zemalja evakuisalo deo svojih diplomata i članova njihovih porodica, a neke zemlje su počele da evakuišu svoje građane“, naveo je Trojanović u uključenju u emisiju Svet sa Sputnjikom, dodajući da su informacije o tome restriktivne.
Što se tiče naših državljana, oni su, objašnjava ambasador, većinom druga i treća generacija, neki su i rezidenti u Libanu, neki ne žele da napuste svoje poslove, imaju kompanije, firme, zaposleni su a neki i nemaju neke bliže familije u Srbiji.
„Svi oni su bezbedni za sada, nije bilo ni ranjenih ni povređenih, nismo imali nijedan smrtni slučaj. Bile su dve familije koje su se nalazile dosta blizu juga i one su se pomerile na sigurnije mesto. Mi smo sa njima u konstantnom kontaktu, imamo grupni mejl gde im dva-tri puta dnevno šaljemo informacije o onome što znamo i odgovaramo na sve pozive“, kaže Trojanović.
Kad je reč o bezbednosti srpskih vojnika u sastavu misije Unifil u Libanu, ambasador objašnjava da se oni nalaze na četiri različite lokacije, a da je njihova sigurnost i bezbednost sada zadovoljavajuća.
„Međutim, oni spadaju pod sistem sigurnosti UN. Sve zemlje koje učestvuju u Unifilu su pod jednom komandom. Koliko sam uspeo da doznam, oni su već nekoliko dana na suvim obrocima, s vremena na vreme im se šalje sveža voda, nije lako, provode dosta vremena u skloništima ali su za sada bezbedni“, naglašava Trojanović.
ISPOVEST BORACA "AHMATA": Oružane snage Ukrajine nas truju toksičnim supstancama
Izvor: Sputnikportal.rs