Ratifikacijom Sporazuma o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu Rusija i Severna Koreja jačaju istočno krilo i šalju signal SAD i zapadnim zemljama. Moskva i Pjongjang neće dozvoliti trećim državama da koriste njihovu teritoriju u cilju narušavanja suvereniteta, bezbednosti i teritorijalnog integriteta, ocenjuju za RT Balkan ruski vojni stručnjaci.
Odbrana međunarodne pravde od hegemonističkih težnji
Ukazom predsednika Severne Koreje ratifikovan je Sporazum o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu ove zemlje i Rusije, koji je potpisan u Pjongjangu 19. juna 2024. godine.
Ovaj Sporazum zadovoljava fundamentalne interese naroda dve zemlje i doprinosi miru, regionalnoj i globalnoj bezbednosti i stabilnosti, navodi se u tekstu dokumenta.
Obe zemlje su potvrdile "želju da se odbrani međunarodna pravda od hegemonističkih težnji i pokušaja nametanja unipolarnog svetskog poretka, da se uspostavi multipolarni međunarodni sistem zasnovan na saradnji država, međusobnom poštovanju interesa, zajedničkom rešavanju međunarodnih problema i suprotsavljanju svim izazovima koji ugrožavaju postojanje čovečanstva".
Pored toga, dogovorena je i saradnja u oblastima prehrambene i energetske bezbednosti, informacionih i komunikacionih tehnologija i zdravstva. Proširiće se i saradnja u trgovinskoj, ekonomskoj, investicionoj i naučno-tehničkoj oblasti.
U dokumentu je i odredba prema kojoj ove zemlje sarađuju na pružanju pravne pomoći u građanskim i krivičnim predmetima, ekstradiciji i transferu lica osuđenih na zatvorsku kaznu. Države takođe preuzimaju obavezu saradnje u borbi protiv međunarodnog terorizma i drugih pretnji.
Pružanje vojne pomoći svim raspoloživim sredstvima
U skladu sa dokumentom, Rusija i Severna Koreja će takođe voditi računa o zakonodavstvu svojih država i njihovim međunarodnim obavezama. Poštovaće državni suverenitet, teritorijalni integritet i neće se mešati u unutrašnja pitanja.
Četvrti član sporazuma predviđa da ako jedan od učesnika bude podvrgnut oružanom napadu druge države ili više država i nađe se u ratnom stanju, onda će drugi učesnik odmah pružiti vojnu i drugu pomoć svim raspoloživim sredstvima. Ovo je predviđeno članom 51 Povelje UN i zakonodavstvom Rusije i Severne Koreje.
Osim toga, prema članu osam, obe strane stvaraju mehanizme za zajedničko delovanje u cilju jačanja odbrambenih sposobnosti u interesu sprečavanja rata, kao i obezbeđivanja regionalnog i međunarodnog mira i bezbednosti.
Jačanje istočnog krila
Ratifikacijom ovog sporazuma, kako kaže za RT Balkan ruski vojni ekspert Aleksej Leonkov, zemlje jačaju istočno krilo.
"Sama ratifikacija ovog sporazuma izazvala je burnu reakciju u svim svetskim medijima. Međutim, situacija u svetu u poslednje vreme je sve više napetija. Zato su i potrebe ove odbrambene mere u oblasti nacionalne bezbednosti. Ratifikacija ovog sporazuma ne predstavlja samo jasan signal agresivnim planovima SAD, nego je i hladan tuš za one koji se nalaze na strani Amerike", zaključuje Leonkov.
Naš sagovornik navodi i da je ovaj dokument postao faktor odvraćanja koji će na verovatno duži period smanjiti eskalaciju koju rasplamsavaju SAD.
Lideri dve zemlje potpisali su ovaj dokument 19. juna tokom Putinove posete Pjongjangu. Ovaj sporazum treba da zameni osnovni Sporazum o prijateljstvu, dobrosusedstvu i saradnji Rusije i Severne Koreje od 9. februara 2000. godine.
Novi sporazum stupiće na snagu od dana razmene ratifikacionih dokumenata i važiće neograničeno.
RUSKE SNAGE PRODIRU SE U KURAHOVO: Ukrajinska odbrana na ivici kolapsa
Izvor: Rt.rs