Drecun je tako reagovao u izjavi za Sputnjik nakon vesti iz Ministarstva odbrane Kosova i KBS da su preuzeli imovinu bivšeg aerodroma Dumoš u blizini Podujeva u kome će biti smeštene snage KBS.
Drecun smatra da je reč o planiranom širenju infrastrukture novih baza za pripadnike KBS-a na celoj teritoriji Kosova, sa težištem ka istoku i u perspektivi na severu.
"U tom smislu se i grade nove vojne baze, tako da je na području Podujeva planirano da budu izgrađene čak tri baze, uz postojeću Dumoš gde se nalazi i aerodrom i Batlavsko jezero. Oni su udaljeni oko 15 kilometra od administrativne linije. Očigledna je namera Prištine da se preko te baze, i još ove dve koje su planirane, uz bazu Lukare (bivša kasarna JNA) koja je nedaleko od Prištine takođe u pravcu Podujeva, zapravo zatvori jedan od pravaca koji vodi ka centralnoj Srbiji," kaže Drecun.
S druge strane, dodaje on, planira se i izgradnja baza na području Novog Sela, dakle gnjilanski pravac, a ona će biti na jedva 1.000 metara od administrativne linije i tačno naspram srpske baze "Jug".
"Kada se tome dodaju i baze, posebno one na području Đakovice i aerodrom koji se sada koristi za bespilotne dronove 'Barjaktar', onda je potpuno jasno da Priština namerava da zaposedne sa svojim takozvanim oružanim snagama celu teritoriju KiM. Naročito da ih rasporedi prema centralnoj Srbiji i u tom smislu se i oduzima zemlja Srbima na severu Kosova. Planira se sigurno i baza u Leposaviću za KBS iako se sada o tome ne govori. Tako bi se glavni pravac koji vodi dolinom Ibra iz centralne Srbije prema severu KiM, jednostavno zatvorio i dovršilo bi se vojno zaposedanje KiM takozvanim vojnim snagama Kosova", navodi Drecun.
Drecun ocenjuje da raspoređivanje KBS po administrativnoj liniji nije bezazleno ni zbog bezbednosti srpskog stanovništva na Kosovu ni zbog bezbednosti centralne Srbije.
"Nekadašnji Kosovski zaštitni korpus bio je logistička baza za pripadnike terorističkih grupa koje su podigle pobunu na području Bujanovca. Takođe i za terorističku organizaciju ONA u Makedoniji kada su takođe podigli pobunu. Potpuno je jasno da KBS rasporedom u ovim bazama može da preliva nestabilnost i da vrši destabilizaciju rubnih područja centralne Srbije, a naročito tamo gde žive Albanci. Dakle, Preševo, Bujanovac i Medveđa ali i prema raško-polimskoj oblasti. Tu zaista postoji opasnost," upozorava Drecun.
Što se tiče same upotrebe aerodroma u Dumošu, kako ističe, on može da bude iskorišćen za eventualno raspoređivanje bespilotnih letelica, koje mogu da lete jedino uz odobrenje komandanata Kfora.
Ali, može da se vrši izviđanje, opservacija sa one strane administrativne linije i da se planira izvođenje nekih destabilizujućih aktivnosti što svakako predstavlja problem, ukazuje Drecun.
Pojašnjava da je baza KBS-a na Dumošu lokacija sa koje se može prema centralnoj Srbiji uspešno delovati.
"Podujevo je izuzetno bitno jer tu je administrativni prelaz Merdare, dakle cilj im je da zatvore istočni deo prema nama pod izgovorom da pripremaju odbranu od eventualnog napada iz centralne Srbije, što je besmisleno jer se zapravo oni pripremaju za određene destabilizujuće aktivnosti. Tako da ovo zaista predstavlja upozorenje za nas i situacija mora da se prati," zaključio je Drecun.
Osim toga, bitno je, kaže Drecun, i koje naoružanje će biti u tim bazama s obzirom da se iz Prištine najavljuje kupovina sistema protiv-vazdušne odbrane.
Kako dodaje moglo bi da dođe i do raspoređivanja mobilnih sistema PVO na aerodromu Dumoš, a očekuje se i nabavka helikoptera koji mogu biti raspoređeni u toj bazi.
"Generalno, tzv. KBS predstavljaju faktor ugrožavanja bezbednosti i opstanka srpskog naroda imajući u vidu iskustvo prethodnika KBS-a, a to je Kosovski zaštitni korpus, koji je bio sklon i izvođenju terorističkih akcija, zbog čega ih je tadašnji šef Unmika proglasio terorističkom organizacijom", ocenjuje Drecun za Tanjug.
Drecun ponavlja da su uvek moguće provokacije i incidenti koje bi Priština mogla da pravi, ali da je sa strane centralne Srbije, kako ocenjuje, situacija pod kontrolom.
Prema njegovim rečima, formiranje nove baze za pripadnike KBS-a na prostoru Dumoša je sastavni deo dugoročne kampanje jačanja "bezbednosnih struktura" koju sprovodi režim premijera Kosova Aljbina Kurtija, odnosno Priština.
Ukazao je da se u okviru te kampanje povećava broj pripadnika tih struktura, koje se i naoružavaju modernim naoružanjem.
"Težište širenja infrastrukture za pripadnike tzv. Kosovsko bezbednosnih snaga i izgradnja novih baza je prema istoku, odnosno prema administrativnoj liniji sa centralnom Srbijom, posebno ka području koje gravitira ka Preševu, Medveđi i Bujanovcu. U konačnoj fazi, u planu im je da sagrade bazu tzv. KBS-a na severu Kosova i Metohije", rekao je Drecun.
Naveo je da Dumoš ne treba posmatrati izdvojeno jer su, prema izjavama ministra odbrane u Prištini Ejupa Maćedoncija, oni od kosovske vlade dobili još dve lokacije na tom području i verovatno će biti širenja te baze.
Naglasio je da, za razliku od pripadnika Vojske Srbije koji imaju zajedničke patrole uz administrativnu liniju sa pripadnicima Kfora, pripadnici KBS-a ne mogu da budu prisutni uz administrativnu liniju.
"Postavljanjem ovih baza blizu administrativnih linija očigledno da je cilj Prištine da u dogledno vreme postavi zahtev da uspostave zajedničke patrole sa Kforom kako bi i oni bili prisutni uz samu administrativnu liniju", rekao je Drecun.
Dodao je da je sve to sastavni deo realizacije koncepta koji primenjuje Ministarstvo odbrane u Prištini, a koje je planiralo da obučava građane, zatim da koristi lokalne samouprave i naravno KBS da do 2030. godine imaju 50.000 ljudi obučenih za rukovanje oružjem.
Drecun je podsetio da 2025. počinje treća faza transformacije KBS-a, u kojoj bi trebalo da nabave i helikoptere koji, takođe, mogu da budu stacionirani na području Dumoša.
Pročitajte OVDE šta kaže Dugin o Trampu i islamskom svetu
Izvor: Kosovo Onlajn