Saradnja Srbije sa Narodnom Republikom Kinom nema nikakvih preduslova jer Kinezi prosto sarađuju sa Srbijom, a okvir te saradnje jeste da saradnja sa trećim državama ne ugrožava kineske, odnosno srpske interese, objašnjava Žujović koji je i dopisnik kineskog radija iz Srbije.
Suverena Srbija ne sme pristati na američke pritiske
„Ukoliko Trampova administracija bude nastavila da uslovljava Srbiju napuštanjem partnerskog odnosa sa Kinom to nikako neće biti dobro po ugled SAD koji je ionako teško narušen u Srbiji zbog događaja iz devedesetih, odnosno zbog bomabardovanja. Dakle, svi u svetu sada očekuju izvesne promene koje će dolaziti iz Bele kuće, a mi u Srbiji očekujemo da će pritisak na nas biti makar ublažen. Ali, ukoliko uslov za saradnju sa SAD bude prekid odnosa Kinom to će biti potpuna besmislica i ja mislim da Srbija na to, ukoliko je suverena država, ne sme da pristane.“
Žujović smatra da Srbija nije mala zemlja jer, između ostalog, nije uvela sankcije Ruskoj Federaciji i koja kroz sve svoje mane povlači određene suverene poteze na međunarodnoj sceni i stoga nije ni mala ni nevažna država u Evropi.
Srbija između kineskih projekata i Bondstila
S druge strane, Srbija je na neki način i vrsta kineske legitimacije u Evropi, jer su u njoj sprovedeni veliki infrastrukturni projekti, ulaže se dosta novca iz Kine tako da evropske nacije mogu da vide kako takva saradnja može da izgleda, dodaje Žujović.
„Ja se ne bih složio da je Srbija nevažna, zapravo ona jeste u fizičkom, demografskom i teritorijalnom smislu mala zemlja, ali u evropskom okviru i međunarodnim odnosima nije uopšte mala. I zbog toga verujem da bi Srbija mogla da bude iteakako važna za SAD, ali nemojmo zaboraviti da je američka vojna baza na jugu naše zemlje koja je u statusu u kom već jeste. To je de fakto, neka vrsta okupacije i ne bi trebalo da budemo naivni da će se ti strategijski vektori američke spoljne politike tako lako menjati i da će neko tamo lako da zanemari važnost baze Bondstil na jugositoku Evrope. Mislim da to nije nimalo nevažno za Amerikance.“
Međutim, Donald Tramp bi trebalo da poštuje činjenicu da je u celoj Evropi u Srbiji, Mađarskoj i Slovačkoj uživao najveću popularnost, dodaje Žujović.
Srbija i Mađarska kao sledbenici političke filozofije Kine
Osim toga, ne bi trebalo zaboraviti ni još jednu važnu činjenicu, a to je da su Srbija i Mađarska nakon suviše teškog istorijskog nasleđa uspele da načine jedan iskorak ka nekoj vrsti istorijskog pomirenja i opredeljenja za saradnju, podseća Žujović.
A to znači da su Srbija i Mađarska postupile potpuno u skladu sa političkom filozofijom Narodne Republike Kine, ističe Žujović.
„Ja ne kažem da je Kina odigrala tu nekakvu konkretnu institucionalnu ulogu, da je posredovala u bilo čemu, ne govorim o tome, ali odnos Srbije i Mađarske je primer duha saradnje kog u celom svetu promoviše NR Kina i mislim da je to veoma važno. Kao što je važno i da Kina ničim ne uslovljava Srbiju i pritom podržava njenu vladu, govorim u institucionalnom, a ne u dnevnopolitičkom smislu, i podržava Kosovo i Metohiju u sastavu Srbije što je veoma važno. Bilo je nekih reči o tome koliko mi imamo ugovora sa Kinezima, a koliko sa Amerikancima, govorilo se o 29 ugovora koje smo potpisali ove godine sa Kinom, ali Kina ne bi imala protiv da imamo 169 ili 569 sa SAD sve dok ti ugovori ne štete srpsko-kineskim odnosima, ali i Srbiji i Kini pojedinačno.“
Da li će Kina odgovoriti Americi – preko srpskih leđa
Na pitanje koliko bi Trampovom timu mogli da bodu oči odnosi Srbije i Kine, Žujović odgovara da od nove američke administracije očekuje slabljenje pritiska na Srbiju, nešto više razumevanja za srpsko pitanje na Balkanu i malo više razumevanja za samu Srbiju.
„Da li će oni toliko daleko, pa će reći da mi moramo napustiti partnerstvo sa Kinom da bismo sarađivali sa Amerikom, nisam siguran da će se to dogoditi. Ako se bude to dogodilo, posle bombardovanja i priznanja nezavisnosti Kosova to će biti najteži udarac koji Amerika može da nanese Srbiji. Pri svemu ne bi trebalo zaboraviti da je Kina danas, uprkos nekim svojim unutrašnjim ekonomskim trzavicama koje ima, znatno jača na političkoj mapi sveta nego što je bila za vreme prvog Trampovog mandata. Dakle, Kina će umeti da odgovori Trampu, ali ne bilo dobro da to ide preko naših leđa“, zaključio je Žujović.
Ako Donald Tramp imenuje Marka Rubija za držanog sekretara, kao što se govori po vašingtonskim kuloarima, američka spoljna politika neće se mnogo promeniti. SAD će se distancirati od sukoba u Ukrajini, ali jedan od ključnih ciljeva američke spoljne politike ostaće zaoštravanje odnosa Kinom.
Imajući u vidu više nego dobre odnose Srbije i Kine, postavlja se pitanje da li će se naša zemlja naći na udaru Trampove administracije zbog bliskosti sa američkim neprijateljom broj jedan.
Pročitajte OVDE šta kaže Dugin o Trampu i islamskom svetu
Izvor: Sputnjik