Prema podacima lista, federalna ministarstva su sugerisala da se ne objavljuje spisak od 900 nacističkih zločinaca jer smatraju da bi to moglo navodno da ojača rusku propagandu i našteti Ukrajini, kao i da dovede u opasnost preživele veterane SS divizija, uključujući diviziju „Galicija“, koji žive u toj zemlji.
Posebno se protive Ministarstvo spoljnih poslova i Ministarstvo pravde.
Skandal u kanadskom parlamentu
Podsetimo, na sednici parlamenta Kanade u čast posete ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog 22. septembra 2023. godine, između ostalih, prisutan je bio i 98-godišnji Jaroslav Hunka, koga je predsedavajući Donjeg doma parlamenta, uz aplauz, predstavio kao „borca za nezavisnost Ukrajine od Rusa tokom Drugog svetskog rata“.
Ispostavilo se da je Hunka bivši pripadnik dobrovoljačke divizije „Galicija“ SS trupa, u kojoj su bili ukrajinski neonacisti i koja ne samo da se borila protiv Crvene armije, već je bila poznata i po zverstvima nad Jevrejima, Poljacima, Belorusima i Slovacima.
Kanadski premijer DŽastin Trudo uputio je potom izvinjenje. Kako je objasnio, ni on ni delegacija Zelenskog nisu bili upoznati s planom da se Hunka pozove u parlament i da mu se oda počast.
Trudo je tvrdio da se radi o ruskoj propagandi.
Hunku je pronašao tada predsedavajući Donjeg doma parlamenta Entoni Rota, koji je nakon incidenta podneo ostavku.
Rusija je tražila izručenje Hunke ali je Kanada to odbila.
Nakon skandala javnost u Kanadi je tražila da se otvore arhive Komisije za istragu ratnih zločina. Najveći deo izveštaja Komisije nije bio objavljen.