„Očigledno je da su u pozadini poraza Ukrajine njeni zapadni pokrovitelji odlučili da se oslone na maksimalnu eskalaciju hibridnog rata koji je pokrenut protiv naše zemlje. Na taj način pokušavaju da ostvare svoj iluzorni cilj – da nanesu strateški poraz Rusiji“, primećuje Zaharova.
Zaharova je naglasila da nikakvo „čudotvorno oružje“ za koje se „mole“ ukrajinski lider Vladimir Zelenski i „njegovi poslušnici“ neće moći da promeni tok specijalne vojne operacije (SVO).
Ranije su objavili mediji da je američki predsednik DŽo Bajden prvi put odobrio Kijevu upotrebu raketa ATACMS na teritoriji Rusije, ali je DŽon Fajner, državni savetnik za nacionalnu bezbednost, rekao da će se o takvim odlukama tek razmišljati, prvenstveno zbog eskalacije sukoba i prisustva stranih, odnosno, severnokorejskih trupa u Ukrajini.
„Sjedinjene Države su bile jasne tokom čitavog sukoba da će donositi političke odluke na osnovu situacije na bojnom polju, uključujući značajnu eskalaciju povezanu sa raspoređivanjem stranih snaga na ruskoj teritoriji poslednjih dana i nedelja“, rekao je zamenik savetnika za nacionalnu bezbednost, DŽon Fajner.
Iz Fajnerove izjave je jasno da Bajden nije doneo nikakvu odluku po pitanju raketa ATACMS. Očigledno da je reč o “puštanju balona” i svojevrsnom ispipavanju globalnog pulsa, što je postignuto puštanjem informacije u NJujork Tajmsu.
Cilj na prvom mestu je ispipavanje reakcije Moskve, ali i svih činilaca ukrajinskog sukoba. Nakon natpisa u medijima, reagovali su mnogi svetski političari. Bela kuća još uvek nije reagovala direktnim saopštenjem, sem kratkom Fajnerovom izjavom prilikom njegovog obraćanja novinarima u Brazilu, gde Bajden prisustvuje Samitu G20.
Podsećamo, informacija o navodnoj Bajdenovoj odluci da odobri ATACMS rakete manjeg dometa do 80 kilometara za primenu protiv severnokorejskih i ruskih trupa u Kurskoj oblasti se prvo pojavila u NJujork Tajmsu, a zatim su sličnu informaciju plasirali i iz agencije Rojters, te niza drugih medijskih centara i uticajnih dnevnih političkih listova kao što je Vašington Post, Figaro, Aksios, itd.
NJujork Tajms ističe u članku da Bajden nije odobrio ATACMS rakete većeg dometa od 190 milja, već samo od 50 milja, odnosno, 80 kilometara. Uticajni američki list se poziva na svoje izvore u vrhu države.
Sasvim izvesno je da je odluka o ATACMS raketama na stolu u Beloj kući ili bar odlazeći establišment želi da simulira da je tako, pa odatle i “puštanje balona” i priče u NJujork Tajmsu.
Pročitajte OVDE više o “dubokim udarima” na Rusiju i izjavi Bajdenovog savetnika da će “odluka tek biti doneta”
Izvor: Pravda.rs