„Bajdenova administracija je takođe razmatrala da javno poziva (Ukrajinu) na formalni poziv za pridruživanje NATO-u, ali je odustala od tog plana“, navodi se u članku.
Prema izvoru publikacije, Vašington je ovu ideju smatrao jednim od koraka za jačanje režima u Kijevu pre nego što Donald Tramp, koji je pobedio na predsedničkim izborima, dođe na vlast. Kao alternativu, administracija sadašnjeg lidera, kako sledi iz članka, razmatra razvoj bilateralnih bezbednosnih sporazuma koji će Kijevu dati garancije.
Publikacija iznosi mišljenje da Trampova obećanja o okončanju sukoba mogu postati preduslov za mirno rešenje putem pregovora.
Tramp je 15. novembra još jednom izrazio nameru da uloži napore da okonča ukrajinski sukob. Osim toga, prema pisanju lista Politiko, Trampova mirovna inicijativa predviđa „ozbiljne teritorijalne ustupke“ kijevskog režima.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov istakao je da Trampova pobeda na američkim predsedničkim izborima neće promeniti stav Sjedinjenih Država prema ukrajinskoj krizi, Vašington želi da sve zadrži pod svojom kontrolom.
Portparol Kremlja, Dmitrij Peskov, takođe je nešto ranije u jednoj od izjava naglasio da je trenutno nepoznato da li će Tramp, posle inauguracije, nastaviti Bajdenovu politiku prema Ukrajini.
Peskov je ocenio Trampa kao pozitivnog u odnosu na aktuelnu administraciju.
To što govori o miru je već dobar znak, ali valjalo bi sačekati konkretne korake, ukazao je Peskov.
Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp je u predizbornoj kampanji govorio o miru, ne o sukobu ili želji da se Rusiji nanese strateški poraz, što ga pozitivno razlikuje od aktuelne administracije, ocenio je portparol Kremlja.
Pogledajte OVDE snimak zarobljenog britanskog plaćenika u Ukrajini
Izvor: Pravda.rs