Ukrajinske trupe sve su otvorenije da naprave teritorijalne ustupke i pristanu na prekid vatre usred slabljenja morala i sve većeg pritiska ruskih snaga, objavio je "Ekonomist", pozivajući se na izvore iz Ukrajine.
Ruske snage napreduju u Donbasu brzinom neviđenom još od najranijih dana sukoba, navodi časopis, potvrđujući tako uspeh ruske armije, koja je, kako je Ministarstvo odbrane izvestilo ranije tokom novembra, oslobodila više od deset naselja u ruskoj Donjeckoj oblasti i ukrajinskoj oblasti Harkov.
Problemi sa kojima se suočava ukrajinska vojska pogoršani su zbog sve gorih muka po pitanju ljudstva, piše "Ekonomist".
"Dugo već nedostaje voljnih regruta" i regrutacija je ispunila jedva dve trećine svog cilja, navodi magazin, citirajući jednog ukrajinskog zvaničnika koji je zabrinut da bi situacija mogla postati "nepovratna" do proleća.
Regruti koji su prisiljeni da uđu u vojnu službu su najčešće stariji od 45 godina, niti su zdravi, niti su motivisani, navodi "Ekonomist", pozivajući se na ukrajinskog oficira.
Sve manje vojnika je spremno da se "bori do kraja" i sve se manje protive ideji da se odreknu teritorija, rekao je jedan oficir za "Ekonomist".
Krajem oktobra, ukrajinski poslanik Aleksej Gončarenko izjavio je da Kijev želi da regrutuje dodatnih 160.000 ljudi u naredna tri meseca, usred sve većih gubitaka i dezerterstva. Ubrzo nakon toga, ukrajinski mediji su izvestili da je od eskalacije sukoba 2022. godine više od 100.000 ukrajinskih vojnika dezertiralo ili napustilo svoje položaje bez dozvole.
U proleće ove godine, suočena sa velikim žrtvama na bojnom polju, Ukrajina je snizila starosnu granicu za mobilizaciju sa 27 na 25 godina i povećala kazne za izbegavanje vojnog poziva. Pored toga, pooštrena pravila o regrutaciji zahtevaju od muškaraca da se jave vlastima radi "provere podataka", što često dovodi do toga da ih odmah stavljaju u službu i šalju na prve linije fronta.
Video-snimci koji kruže društvenim mrežama prikazuju službenike za regrutaciju koji pokušavaju da uhvate ukrajinske muškarce u javnosti, što često dovodi do nasilnih sukoba.
Iako je Moskva rekla da je otvorena za mirovne pregovore, naglasila je da oni moraju uzeti u obzir "stvarnost na terenu". Kako je ruski predsednik Vladimir Putin odbacio mogućnost odustajanja od regiona Donjeck, Lugansk, Herson i Zaporožje, kao i Krima, mirovni sporazum bi morao da uključi teritorijalne ustupke Ukrajine. Svih pet regiona pridružilo se Rusiji nakon glasanja na nizu referenduma.
OPŠTA TUČA U NARODNOJ SKUPŠTINI! Do sada neviđeni incident — niko ne može da dođe do reči (VIDEO)
Izvor: Rt.rs