NATO savez razmatra radikalnu promenu svoje strategije koja bi mogla predstavljati jednu od najznačajnijih transformacija u recent godinama, sa fokusom na preventivne precizne udare i potencijalno raspoređivanje trupa u Ukrajini. Tokom nedavne konferencije u Briselu, visoki predstavnici alijanse naglasili su ovu stratešku promenu kao "novu diskusiju" unutar saveza, što predstavlja značajno odstupanje od tradicionalne odbrambene pozicije.
Francusko-britanski razgovori o mogućem raspoređivanju trupa u Ukrajini intenzivirani su poslednjih nedelja, pri čemu se većina diskusija odvija iza zatvorenih vrata. Ovi razgovori su motivisani zabrinutošću zbog mogućeg smanjenja američke podrške nakon 2024. godine, željom za održavanjem zapadnog vojnog prisustva u regionu i razmatranjem uključivanja privatnih odbrambenih kompanija.
Procene NATO-a ukazuju da je ruska vojska brojčano veća nego 2022. godine, iako se procenjuje da je njen kvalitativni kapacitet smanjen. Alijansa je identifikovala dva neposredna prioriteta: popunjavanje iscrpljenih zaliha naoružanja i ulaganje u napredne sisteme protivvazdušne odbrane i precizne udarne sisteme.
Strateški zaokret nosi značajne implikacije za potencijalnu eskalaciju sukoba, koheziju alijanse i stratešku ravnotežu u regionu. Uvođenje sposobnosti preventivnih udara moglo bi označiti značajnu eskalaciju, dok bi direktno raspoređivanje trupa predstavljalo presedan u angažovanju NATO-a.
Evropska bezbednosna arhitektura mogla bi doživeti značajne promene, sa većom vojnom autonomijom Evrope, pojačanom francusko-britanskom bezbednosnom saradnjom i evolucijom tradicionalne odbrambene uloge NATO-a. Naredni meseci biće ključni u određivanju da li će se ove diskusije pretvoriti u konkretne promene politike i operativna raspoređivanja.
VOJNI IZVEŠTAJ: Rusi napreduju, Zapad paniči
Izvor: Pravda.rs