Najnovije

ŠIPTARI U BRISEL GLEDAJU: Novi sastav EK, a uskoro će i Deda Mraz...

Vladajući Pokret Samoopredeljenje, kao i opozicione stranke, ali i poznavaoci prilika kada je reč o evropskim integracijama, očekuju da će novi sastav Evropske komisije, o kojem će glasati Evropski parlament, imati proaktivniji pristup Kosovu, uz više podrške, piše Telegrafi.
Evropski parlament

Evropski parlament

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen predstaviće u sredu poslanicima novi sastav EK, u kojem će Estonka Kaja Kalas biće zadužena za spoljnu i bezbednosnu politiku EU, dok će komesarka za proširenje biti Slovenka Marta Kos.

Obe dolaze iz zemalja koje priznaju nezavisnost Kosova, što je za šeficu poslaničke grupe Samoopredeljenjea Mimozu Kusari-LJilju pozitivno u poređenju sa aktuelnim šefom spoljne i bezbednosne politike EU Đuzepom Boreljom.

Ona kaže da su, na osnovu dosadašnjih javnih saslušanja koje su njih dve imale u odborima Evropskog parlamenta, njihovi stavovi u potpunosti saglasni sa stavom Kosova.

Zato je optimista da će Evropska komisija sada krenuti napred u pravcu ukidanja mera protiv Kosova. Prema njenim rečima, imperativ je da EU nema jednostrani pristup dijalogu i da nema politiku nekažnjivosti Srbije.

„Za Kosovo i Zapadni Balkan posebno su važna dva resora. Komesarka za proširenje Marta Kos i visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas. U oba slučaja, izneti stavovi, na saslušanjima koja su održana u okviru komisija u Evropskom parlamentu, bili su stavovi u potpunosti u skladu sa stavom Kosova. Čak i u vezi sa promenom granica na Balkanu, gde je Kos bila nepokolebljiva da promena granica neće biti. Ova politika nekažnjivosti ili neki vid stavljanja Srbije u ravnopravni položaj sa Kosovom će se promeniti ili će bar imati tendenciju da se promeni“, smatra Kusari-LJilja.

S druge strane, poslanica DSK i predsednica parlamentarnog odbora za evropske integracije Rezarta Krasnići očekuje da će vrlo brzo nakon izglasavanja nove Evropske komisije, plan proširenja EU za Zapadni Balkan biti odobren.

Prema njenim rečima, novi sastav Evropske komisije treba da insistira na ukidanju kaznenih mera protiv Kosova, ali dodaje da bi i kosovske institucije trebalo da rade na sprovođenju zahteva EU.

Profesor evropskih integracija Avni Mazreku takođe je optimista da će nova Evropska komisija imati proaktivan pristup Kosovu i da je pozitivna vest za Prištinu da je bivša premijerka Estonije Kaja Kalas na čelu spoljne politike EU.

Prema njegovim rečima, to Kosovo „a priori“ stavlja u povoljniju poziciju u odnosu na prethodni mandat, kada je na čelu ovog resora bio Đuzep Borelj.

„Uloga pojedinca je izuzetno važna. U proteklom mandatu, u dosadašnjim strukturama spoljne politike Evropske unije, uglavnom imamo ličnosti koje dolaze iz ministarstava spoljnih poslova zemalja koje su bile i nastavljaju da pružaju otpor u pogledu priznavanja suvereniteta Kosova. U ovom slučaju, pozitivna vest je da zvaničnik ovog resora Evropske unije dolazi iz zemlje koja je među prvima priznala nezavisnost Kosova. To Kosovo stavlja u povoljniji položaj nego do sada“, rekao je Mazreku.

Pogledajte OVDE borbene akcije ukrajinsko-ruskog odreda Maksim Krivonos

Izvor: Kosovo Onlajn

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA