Stojanović je naveo da je samo tokom tri dana nasilja u martu 2004. godine, 35 crkava i manastira zapaljeno ili srušeno, a trećina njih datira iz 14. veka.
„Ovi napadi, koji su se odigrali uprkos prisustvu međunarodnih snaga, predstavljaju dubok udarac ne samo za srpsku kulturnu baštinu, već i za globalne napore u zaštiti verskih lokaliteta“, istakao je Stojanović.
Stojanović je podsetio da su četiri značajna srpska manastira – Visoki Dečani, Gračanica, Pećka patrijaršija i Crkva Bogorodice LJeviške – uvrštena na Uneskovu listu svetske baštine u opasnosti još 2006. godine, i da su od tada ostala na toj listi zbog kontinuiranih pretnji.
On je dodao da se, samo ove godine, dogodilo deset napada na srpske pravoslavne lokalitete na Kosovu, uključujući vandalizam, bacanje otpada i ispisivanje grafita na grobljima i crkvama.
Posebno je istakao da je patrijarh SPC Porfirije, uprkos svom statusu verskog lidera, bio sprečen da uđe na Kosovo, što predstavlja ozbiljno kršenje osnovnih verskih prava.
Stojanović je naglasio da zaštita kulturnog nasleđa na Kosovu zahteva hitnu pažnju međunarodne zajednice, ne samo zbog njegovog značaja za srpski narod, već i zbog njegovog doprinosa multikulturalnom identitetu Evrope.
Ukazao je da je Srbija posvećena očuvanju verskog i kulturnog nasleđa, kao suštinskog dela zajedničke globalne baštine.
Tokom svog izlaganja, državni sekretar je pozvao na pojačane napore u zaštiti ovih lokaliteta, uključujući veće angažovanje Ujedinjenih nacija, Uneska i drugih međunarodnih aktera.
Ovaj veliki međunarodni skup okupio je visoke zvaničnike, eksperte i religiozne lidere iz celog sveta sa ciljem razmatranja rešenja za očuvanje i zaštitu verskih objekata širom sveta, saopštili su iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije.
Na marginama konferencije, Stojanović je održao niz bilateralnih sastanaka sa visokim zvaničnicima, uključujući Imranom Ahmedom Sidikijem, dodatnim sekretarom za Aziju i Pacifik Ministarstva spoljnih poslova Pakistana, zatim Tuhidom Hosenom, savetnikom za spoljne poslove privremene vlade Bangladeša, i ambasadorom Serinom Dijeom, šefom kabineta ministra spoljnih poslova Senegala.
Tokom ovih sastanaka razmotrene su mogućnosti za unapređenje bilateralne saradnje i zajedničke inicijative u multilateralnim okvirima, navodi se u saopštenju.
Pročitajte OVDE šta Vučić kaže o širenju globalnog sukoba
Izvor: Kosovo Onlajn