Univerzitetski profesor Dritero Arifi pojašnjava da EU postavlja pravila za zemlje koje žele da pristupe, dok zemlje kandidati moraju da prihvate ta pravila.
Ukazuje da posle parlamentarnih izbora 9. februara, ko god da bude premijer Kosova, ima obavezu da sprovodi dogovorene sporazume.
"Treba razumeti da se izveštaj zemlje koji je napravila Evropska komisija nekako distribuira svim zemljama Evropske unije i svi su obavešteni šta se dešava, ko kako i šta, nekako je sve što piše u izveštaju odgovornost Kosova u odnosu na Evropsku uniju. Dakle, na neki način se čini da zemlja ima ogromne izazove koje treba rešiti da bi se poboljšala u političkom aspektu. Poznato je, šta treba da se uradi Kosovo, šta Srbija treba da uradi i tako dalje", naglasio je Arifi.
Smatra da su sugestije EU jasne, a da je na Kosovu da odluči hoće li da nastavi dalje ka EU ili ne.
Implementacija Briselskog i Ohridskog sporazuma je uslov EU za dalji napredak Kosova na evropskom putu, kaže on i dodaje da svaka vlada koja tvrdi drugačije nastoji da manipuliše i obmane građane.
"Dakle, posle 9. februara, ko god da je na vlasti mora da sprovede ovaj sporazum", rekao je on.
Arifi poručuje da je potrban veći angažman da se formira ZSO, budući da je evropski nacrt statuta Vlada Kosova već prihvatila.
"Obaveze Kosova su obaveze Kosova, normalno je da se pošalje nacrt statuta na Ustavni sud. Mislim da je potreban društveni konsenzus po pitanju formiranja, to ne može da uradi sama Vlada, potrebna je veća društvena implikacija da se to prihvati kao obaveza, a Vlada Kosova je to već prihvatila", rekao je on.
Politički analitičar Afrim Kasoli ističe da Izveštaj o napretku naglašava da su sporazumi obavezujući za obe strane i da je potrebno da Kosovo učini prvi korak u njihovoj primeni, otpočinjući procedure za formiranje ZSO.
Napominje da Vlada Kosova smišlja različite načine kako da izbegne tu obavezu, ocenjujući da to nije dobro za evropsku budućnost s obziromna to da EU neće odustati od ZSO.
Podsetio je da je slanje nacrta stauta ZSO Ustavnom sudu bio uslov i za članstvo Kosova u Savetu Evrope.
"Dve stvari su jasne, sporazum je obavezujući, opravdanja Kosova nisu prihvaćena od strane Evropske unije. Kosovo je u obavezi da počne njihovu primenu i da pokaže konkretne korake i napredak u pravcu implementacije sporazuma, a što se tiče nacrta statuta, već je rečeno da je ovo pitanje zatvoreno. Dalje rasprave nisu dozvoljene, Dužnost institucija Kosova je da nacrt ZSO da ga pošalju Ustavnom sudu, a rasprave i pregovori za druge varijante ovog nacrta statuta su zatvoreni", konstatuje Kasoli.
Kasoli dodaje Kosovo ne može da uslovljava sprovođenje sporazuma na osnovu delovanja Srbije, jer će nagrada ili kazna EU biti doneta u zavisnosti od individualnog ispunjavanja obaveza.
"Bez ispunjenja ovih preduslova, kao što je jasno navedeno u ovom Izveštaju, agenda evropskih integracija ne može biti uspešna, takođe u izveštaju je jasno navedeno da će obe zemlje biti ocenjivane prema tome koliko svaka od njih ispunjava obaveze koje proizilaze iz ova dva sporazuma. Kosovo se ocenjuje posebno, Kosovo se ne može pravdati da Srbija ne sprovodi sporazum", zaključio je Kasoli.
Pogledajte OVDE udare raketnog sistema Solncepek
Izvor: Kosovo Onlajn