Ovako stručnjak za međunarodne odnose dr Srđan Perišić komentariše najavu predsednika Republike Srpske Milorada Dodika da će Srpska u narednih nekoliko meseci novac za neke od projekata pokušati da obezbedi od Razvojne banke BRIKS-a ako već ne može preko evropskih institucija.
Saradnjom sa BRIKS Srpska zaobilazi pritiske Zapada
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik evropski je lider koji je u poslednje dve i po godine imao najviše susreta sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom. NJih dvojica u tom periodu sreli su se sedam puta, a razlog tome su upravo politički i ekonomski pritisci sa Zapada na Banjaluku. To je i razlog zbog čega je Dodik i prisustvovao samitu BRIKS-a, objašnjava Perišić.
„Republika Srpska ne može postati članica BRIKS-a. To mogu da postanu samo punopravne članice UN-a. To je i jedno od pravila BRIKS-a. Republika Srpska je država, ali nema potpuni međunarodni kapacitet. Ali, može, i to joj je omogućeno prisustvom na samitu, da bude nekakav pridruženi član ili posmatrač, gde će učestvovati, kako u političkim, tako i u ekonomskim formatima koje BRIKS pruža da bi anulirala sankcije Zapada, pogotovo ekonomske“, kaže on.
Prema Perišićevom mišljenju, zvanična Banjaluka sigurno će moći da se obrati Razvojnoj banci BRIKS-a, što govori o tome da može da sve ekonomske pritiske vešto zaobiđe. Slično radi Rusija od 2014, kada je Zapad počeo da joj uvodi sankcije. Na taj način, Srpska će se osloniti na sistem u nastajanju, koji je izvan domašaja Zapada, dodaje Perišić.
Srpska je prinuđena da vodi sopstvenu spoljnu politiku
Prema Perišićevim rečima, Republika Srpska je prinuđena da gradi svoju spoljnu politiku, jer je isključena iz spoljne politike BiH. Republika Srpska sve do skoro nije imala svoju spoljnu politiku, oslanjala se na svoje kadrove u Predsedništvu ili u Savetu ministara. Međutim, predstavnici srpskog naroda isključeni su iz kreiranja spoljnopolitičke pozicije BiH još odavno.
„Milorad Dodik je napravio spoljnu politiku Republike Srpske, koja se oslanja na Rusiju, ima dobre odnose sa Mađarskom, Azerbejdžanom, Turskom… To je posebno vidljivo u poslednje dve i po godine“, napominje Perišić.
Teško je u ovom trenutku reći kako će se razraditi detalji saradnje sa razvojnom bankom BRIKS-a, navodi naš sagovornik. Situacija je sada drugačija nego devedesetih godina – danas Srpska ima kome da se obrati i može da uspešno zaobiđe sve zapadne sankcije. Bilo je nekoliko projekata u Republici Srpskoj od kojih je Nemačka odustala iz političkih razloga, podseća on. Sada Banjaluka ne mora da se obraća samo Rusiji, već i Kini i drugim članicama BRIKS-a.
Opstrukcije od strane zvaničnog Sarajeva i Zapada su očekivane – Dodik će se, kao legalista prvo obratiti zajedničkim institucijama, smatra Perišić.
„Naravno, niko nije naivan da pomisli da će neko u Savetu ministara, Parlamentarnoj skupštini i Predsedništvu, podržati Republiku Srpsku. Ne, biće blokade. Ali Republika Srpska ima svoju spoljnu politiku, pa ako Sarajevo i zajedničke institucije, blokiraju Republiku Srpsku, ona može uspešno da se obrati Rusiji“, zaključuje naš sagovornik.
ŽESTOKO I KRVAVO NA SVIM PRAVCIMA: Zona "Jug" opet najbrutalnija - preko 500 likvidiranih boraca OSU
Izvor: Sputnikportal.rs