„Iza tih tzv. protesta je radikalna opozicija koja pokušava da u Gruziji organizuje revoluciju po ugledu na ukrajinski ‘majdan’, ali to se neće desiti. Nikakve revolucije kod nas neće biti. Protesti su postali nasilnički. Postoji radikalna grupa od oko 500 ljudi koji su sistemski primenjivali nasilje prema policiji, bacajući, između ostalog, molotovljeve koktele i pirotehnička sredstva“, rekao je Kobahidze novinarima.
Odgovornost za nasilje na protestima u Tbilisiju, prema mišljenju premijera, snose evropski političari i birokrate i njihovi agenti u Gruziji oličeni u radikalnim opozicionim strankama.
„Svi sve znaju, radikali i njihovi inostrani pokrovitelji pokušavaju da nađu bilo kakav povod za destabilizaciju i haos, ukrajinizaciju Gruzije. Ukrajinskog scenarija u Gruziji neće biti“, poručio je on.
On je ponovio da Gruzija nije obustavila proces evrointegracija i da će nastaviti da ispunjava svoje obaveze.
Oglasila se i Služba državne bezbednosti Gruzije koja je saopštila da je u zemlji u toku pokušaj da se vlast smeni silom.
Predsednik: Neću se povući s položaja
Predsednik Salome Zurabišvili je izjavila u TV obraćanju naciji da se neće povući s položaja iako joj je istekao mandat, jer je parlament, kako tvrdi, nelegitiman.
„Ostajem predsednik jer ne postoji legitimni parlament, tako da nelegitimni parlament ne može da izabere novog predsednika. Inauguracije neće biti. Moj mandat se produžava sve dok ne budemo imali legitimno izabrani parlament“, rekla je Zurabišvili koja je i sama učestvovala u protestima.
I danas protesti ispred parlamenta
U Tbilisiju se i danas ispred zgrade parlamenta održavaju protesti. Raspoređena je policija opremljena za razbijanje demonstracija, između ostalog vodenim topovima. Demonstrante i specijalnu tehniku policije deli svega nekoliko stotina metara.
Demonstranti zasipaju policiju petardama.
Inače, gruzijska TV "Imedi" saopštila je ranije danas da je tokom prethodnih protesta privedeno osmoro Rusa zbog napada na pripadnike specijalne policije.
Protesti u Tbilisiju i još nekim gradovima Gruzije izbili su pre dva dana nakon što je Kobahidze izjavio da su vlasti Gruzije odlučile da do kraja 2028. godine ne stavljaju na dnevni red pitanje otvaranja pregovora sa EU o članstvu i da ne prihvataju budžetske grantove od Evropske unije.
Prema njegovim rečima, dužnost vlasti pred istorijom i precima zemlje je da Gruziju učine punopravnim članom evropske porodice, a da bi postala članica EU 2030. godine, vlada će uložiti sve napore.
Evropski parlament proglasio je nedavno održane parlamentarne izbore u Gruziji za nevažeće i zatražio održavanje novih izbora u roku od godinu dana, pod međunarodnim nadzorom. Ovom odlukom EP poziva Evropsku komisiju i druge institucije EU da ne stupaju u kontakt sa novoformiranom vladom koju je formirala partija „Gruzijski san“.
Zurabišvili podržava proevropsku opoziciju i inicirala je ujedinjenje velikih opozicionih partija, iako po ustavu predsednik mora biti nestranački. Ona je odbila da prizna rezultate proteklih izbora i istakla da su bili potpuno namešteni.
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov ocenio je da Zapad pokušava da organizuje obojenu revoluciju u Gruziji.
Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev nazvao je predsednika Gruzije Salome Zurabišvili marionetom koja odbija da prihvati rezultate izbora i, pozivajući na prevrat, ide protiv Ustava, te, po njegovom mišljenju, nakon takvih dejstava treba da uslede njeno uklanjanje sa vlasti i hapšenje.
RUSKA ARMIJA POGODILA VOZ ZLATA VREDAN! Prevozio rakete sa dalekometnio naoružanje
Izvor: Sputnik.rs