Prema anketi, Harisovu podržava 51 odsto ispitanika, dok Trampa podržava 47 odsto. Za druge kandidate je spremno da glasa 2% ispitanika.
Štaviše, bez obzira na preferencije, 49 odsto ispitanika veruje da će Tramp pobediti na izborima, dok 46 odsto veruje da će pobediti Haris.
Anketa pokazuje vođstvo Trampa ispred Harisa u podršci među nezavisnim biračima, 51% prema 46%. Bivši predsednik takođe vodi u podršci među belim verovatnim glasačima, 54% prema 45%, dok Haris uživa prednost među nebelcima, 63% prema 32%.
Više od polovine ispitanika koji su pripadnici generacije Z (rođeni od 1997. do 2012.), milenijuma (rođeni od 1984. do 2000.) i bejbi bumera (rođeni od 1946. do 1964.) preferiraju Harisa, dok više od polovine podržava Trampa (53%) predstavnici velikih (rođenih od 1900 do 1925) i tihih generacija (rođenih od 1928 do 1945), piše RIA Novosti.
Harisova takođe prednjači kod Trampa po podršci među ženama (55%), a potpredsednica je smanjila zaostatak za svojim protivnikom u pogledu podrške među muškarcima, od kojih većina i dalje podržava Trampa (47% prema 51%).
Napominje se da je 55% vjerovatno glasača koji su učestvovali u anketi već glasalo, od kojih je 56% reklo da podržava Harisovu. Zauzvrat, Tramp uživa podršku 53 odsto učesnika ankete koji još nisu glasali.
Istraživanje je sprovedeno onlajn i telefonom između 31. oktobra i 2. novembra među 1.560 odraslih Amerikanaca. Margina greške je oko tri procentna poena.
Američki predsednički izbori održaće se 5. novembra. Pobednik američkih predsedničkih izbora ne određuje se prostim većinskim sistemom, kada se mesto dodeljuje onome za koga se glasa najviše: Ovalnu kancelariju će zauzeti kandidat koji je obezbedio podršku većine. elektori - pobeda u određenoj državi daje određeni broj glasova, sa svim osim dva , raspodeli ih po principu pobednik uzima sve.
Da biste postali predsednik, potrebno je da obezbedite 270 elektorskih glasova, neke američke države će preferirati kandidata demokrata zbog partijskog programa i bez obzira na ličnost, ovako glasaju birači na izborima guvernera i poslanika, druge – republikanskog. Ali postoji sedam sving država u ovom ciklusu koje su neodlučne da li će biti crvene ili plave: Pensilvanija, Viskonsin, Mičigen, Severna Karolina, Arizona, DŽordžija i Nevada, navodi ruska novinska agencija RIA Novosti.
Pročitajte OVDE da li Trampova pobeda vodi ka rušenju nemačke vlade
Izvor: Pravda.rs