Osvrćući se na navode Fergusona, koji je u svom postu na blogu britanskog Ministarstva spoljnih poslova, povodom 80 godina od oslobođenja Beograda, između ostalog, naveo da su operacije partizana 1944. bile podstaknute time što je Bugarska promenila stranu, kao i da je tokom oslobađanja Beograda u Drugom svetskom ratu, među jedinicama Crvene armije, prema procenama, bilo između 65 i 70 odsto etničkih Ukrajinaca, Vulin je naveo da bi britanskom ambasadoru ''bilo bolje da je ćutao''.
"Svašta sam čuo, ali da je tradicionalano bugarsko menjanje strane i prelazak među pobednike 1944. podstaklo jugoslovenske partizane da se bore sa Nemcima, e to stvarno nisam čuo. Ne znam kako je ambasador Velike Britanije Ferguson prebrojao koliko je bilo Ukrajinaca ili Rusa u redovima Crvene armije prilikom oslobađanja Beograda, ali znam da među stotinama bombardera koji su na Vaskrs 1944. bombardovali Srbiju i ubili više hiljada Srba niko nije brojao koliko je među britanskim pilotima bilo Engleza, a koliko Škota, Iraca ili Velšana, baš kao što nismo prebrojavali koje su nacije britanski piloti koji su 1999. bombardovali Srbiju i opet na Vaskrs. Ne znam šta je gospodin ambasador hteo da kaže svojim tekstom. ali bolje bi bilo da je ćutao, mislili bismo da zna više i o istoriji i o Srbima i o Bugarima i o Sovjetima...", poručio je Vulin, saopšteno je iz Vlade Srbije, prenosi Tanjug.
Ambasada Rusije u Srbiji poručila je ranije danas ambasadoru Fergusonu povodom teksta o 80 godina oslobođenja Beograda da se Ferguson i njemu slični "više nikada ne upuštaju u zlonamerno izvrtanje događaja iz prošlosti, uzroka, rezultata i lekcija iz Drugog svetskog rata".
"Samo u tom slučaju biće lakše graditi pravednu i svetlu budućnost za našu decu i unuke, kojoj, hteli bismo da verujemo, svi težimo", navela je ambsada Rusije povodom teksta Fergusona objavljenog na blogu britanskog Ministarstva spoljnih poslova, prenosi Tanjug.
Pročitajte OVDE o oslobođenju Novoaleksejevke
Izvor: Tanjug