Ovaj izveštaj Amnesti Internationala preneo je i britanski Gardijan u kome se navodi da srpske vlasti koriste ove softvere za praćenje i nadzor aktivista.
Pomenuti špijunski softver je, prema Amnestiju, razvila BIA uz pomoć izraelske kompanije, a namenjen je za špijuniranje Android uređaja.
„Vlasti u Srbiji koriste ove alate sistematski protiv mirnih demonstranata koji su već prečesto zbog svog aktivizma podvrgnuti neopravdanoj kriminalizaciji. Ova nezakonita praksa digitalnog nadzora i prikupljanja podataka usmerena protiv civilnog društva krši ljudsko pravo na privatnost i zaštitu ličnih podataka, i duboko utiču na druga prava i slobode, uključujući pravo na slobodu izražavanja, udruživanja i mirnog okupljanja“, stoji u izveštaju Amnestija.
Amnesty International je do novembra 2024. forenzički analizirao više od 20 uređaja članova civilnog društva, uglavnom Android uređaja. Potvrđena su četiri slučaja korišćenja NoviSpy softvera između februara i novembra 2024, a na dodatnim uređajima pronađeni su tragovi neuspelih pokušaja instalacije NoviSpy softver.
Nakon objavljenog izveštaja oglasila se i BIA koja je u potpunosti odbacila tvrdnje Amnestijevog izveštaja, naglasivši da sadržaj izveštaja karakteriše „trivijalan senzacionalizam“ i ocenila da on ukazuje na „svrhu Amnesti Internešenal, koja se ogleda u radu za interese pojedinih agencija i grupa za pritisak“.
Iz BIA su dodali i da agencija radi isključivo u skladu sa zakonima Republike Srbije.
BIRN je danas objavio članak u kome navodi da je četvoro aktivista bilo meta postavljanja NoviSpy softvera.
Oni su poslali i upit kompaniji Callibrete u vezi Amnestijevog izveštaja.
“Ako je ovo zaista slučaj, Srbija je prekršila ugovor i mi ćemo ponovo proceniti da li je to zemlja sa kojom ćemo raditi”, stoji u odgovoru kompanije Cellebrite na upite BIRN-a.
Prošle godine je takođe upozoravano da naše bezbednosne službe koriste špijunske softvere Pegazus i Predator koje su takođe razvile izraelske kompanije.
Reagovali MUP i BIA
Na izveštaj međunarodne organizacije za zaštitu ljudskih prava Amnesty International, u kome se navodi i da vlast u Srbiji koristi tehnologiju za prišluškivanje i špijuniranje kao način digitalnog nadzora nad novinarima i aktivistima civilnog drušva, reagovali su iz Ministarstva unutrašnjih poslova i Bezbednosno-informativne agencije, koji saopštavaju da forenzički alat koriste isključivo u skladu sa zakonom.
Iako u izveštaju “Digitalni zatvor: Prismotra i gušenje civilnog društva u Srbiji”, Amnesty International piše da srpski MUP koristi forenzički alat za izvlačenje podataka iz mobilnih telefona i da vlasti koriste tehnologiju za prisluškivanje i špijuniranje i taktike digitalne represije kao instrumente šire državne kontrole usmerene na civilno društvo, iz MUP-a i BIA-e to demantuju.
“U vezi sa izveštajem Amnesty International koji se odnosi na korišćenje forenzičkog alata, MUP obaveštava javnost da se u okviru Nacionalnog centra za kriminalističku forenziku, Uprave za tehniku, MUP Republike Srbije forenzički alat koristi isključivo u skladu sa Zakonikom o krivičnom postupku Republike Srbije. Takođe, napominjemo da se na isti način forenzički alat koristi i u drugim policijama sveta, te da su navodi u izveštaju Amnesty International apsolutno netačni” – saopštavaju.
Slično saopštenje objavila je i BIA, koja izveštaj ocenjuje kao trivijalni senzacionalizam, a navode nazivaju besmislenim.
“Povodom „izveštaja“ Amnesty International Bezbednosno-informativna agencija može samo da konstatuje da trivijalni senzacionalizam njegovog sadržaja ukazuje na svrhu Amnesty International koja se ogleda u radu za interese pojedinih agencija i grupa za pritisak. Bezbednosno-informativna agencija radi isključivo u skladu sa zakonima Republike Srbije i stoga nismo u stanju čak ni da komentarišemo besmislene navode iz njihovog teksta, kao što i inače ne komentarišemo slične sadržaje” – saopštila je BIA.
Pročitajte OVDE šta Tramp kaže o biznismenima
Izvor: Pravda / Danas / FAR