Najnovije

(NE)DIPLOMATISKI USPESI zELENSKOG: Rusija će preživeti bez tranzita gasa kroz Ukrajinu, ali Kijev - neće

Odmah nakon velike godišnje konferencije za novinare ruskog predsednika u Moskvi, svoju konferenciju u Briselu održao je i Vladimir Zelenski, koji tokom nastupa nije mogao da kontroliše emocije, zbog čega su ga ismejali čak i Ukrajinci, navodeći da je glavni glumac zemlje morao da čeka završetak Putinove konferencije ne bi li bio primećen u medijima.

I ne samo da je čekao kraj Putinovog nastupa, već je celo njegovo obraćanje bilo samo pokušaj komentarisanja Putinovih izjava.

Vladimir Olejnik, nekadašnji ukrajinski deputat, ocenjuje da bi Zelenskom odmah trebalo dati „Osakara za glupost“.

„Očigledno je da je on gledao celu Putinovu konferenciju za novinare. To se osećalo. To je izazvalo ogroman bes kod njega. Stvar je u tome što je još pre toga Peskov, Putinov portparol, rekao: 'Ako on ukine svoj ukaz koji mu zabranjuje pregovore sa Moskom, možda ćemo pregovarati sa njim', a Putin je sada stavio tačku na ovu temu i rekao da sa Zelenskim može da vodi pregovore ako on na izborima potvrdi svoj status. To znači da je za Rusiju on danas nelegitiman i Rusija s njim neće voditi pregovore“, kaže Olejnik.

Olejnik ističe da je Zelenski, kome je mandat istekao još u maju, imao sve uslove da organizuje glasanje u zemlji i u inostranstvu, ali to nije učinio jer se plašio rezultata.

U prilog tome, ide činjenica da je Rusija u martu, kada je trebalo da se održe i ukrajinski izbori, uspešno organizovala predsedničke izbore, između ostalog i u ratom zahvaćenoj Avdejevci, gde je glasalo skoro 93 odsto stanovništva, a takođe i u Belgorodu koji je bio meta ukrajinskih napada. Uprkos granatiranjima, izlaznost u Belgorodskoj oblasti bila 85 odsto, što znači da se izbori mogu organizovati čak i u teškim uslovima, kaže Olejnik.

Stoga je mit Zelenskog o nemogućnosti održavanja izbora zbog ratnog stanja razbijen u paramparčad, a svi eventualni sporazumi potpisani sa Zelenskim, koji je uzurpirao vlast, bili bi ništavni, ističe Olejnik.

„Tako da je razumljivo da je sada sateran u ćošak. On je u agoniji“, dodao je Olejnik.
Olejnik ocenjuje da Zelenski sada „puca po šavovima“ i zato je prešao na uvrede na račun Putina, Orbana, Fica, čak i Trampa.

Zelenski ne želi mir u Ukrajini

Zelenski je svoje izlaganje na konferenciji u Briselu započeo odgovorom na Putinovu ponudu Zapadu da se održi raketni duel, ukoliko sumnjaju u najnoviji sistem „orešnik“.

Ruski lider je, odgovarajući na pitanje o ranjivostima „orešnika“ o kojima govore zapadni stručnjaci, predložio Zapadu da izaberu objekat u Kijevu, koncentrišu tamo snage PVO i probaju da presretnu udar ruske rakete.

Te reči su, čini se, toliko pogodile Zelenskog da je sa briselske govornice gotovo „zapenio“, zaboravljajući izgleda da su kijevske vlasti i same govorile da je „Ukrajina idealan poligon za testiranje zapadnog oružja“, podseća Olejnik.

Zelenski je takođe grubo napao i premijera Mađarske Viktora Orbana zbog njegovih mirovnih napora, izjavivši da Orbana nije niko „ovlastio za pregovore“, te da su „njegovi odnosi sa Putinom previše topli da bi postavio Putina na mesto“.

Ovo nije prvi ovakav ispad Zelenskog na račun mađarskog premijera, koji je na uvrede odgovorio rečima „da u ratno vreme ne želi da podleže provokacijama, jer je najvažniji je strateški mir“.

Na pitanje zašto Orbanove mirovne inicijative izazivaju takvu reakciju Kijeva Olejnik kaže da je to zato što Zelenski istinski ne želi mir, a takve inicijative su, po pravilu, „vesnici mira“.

Olejnik podseća da je Zelenski odbio mađarski predlog Ukrajini da za Božić uspostavi primirje sa Rusijom i izvrši obimnu razmenu zarobljenika, iako je Moskva načelno prihvatila predlog.

„Štaviše, tamo je oko 600 Ukrajinaca u zarobljeništvu. Rusija pravi spisak i kaže da je spremna, ali Kijev to ne želi da prihvati zato što će to biti udarac na drugi mit o tome kako ih ovde tretiraju i u kakvim uslovima ih drže. Oni će otići tamo i reći da su se prema njima odnosili u skladu sa međunarodnim konvencijama i da nema razloga za ratovanje. Kome takvi trebaju?! NJima trebaju nacisti“, kaže Olejnik.

Olejnik skreće pažnju na još jedan detalj vezan za predloženo Božićno primirje – Ukrajina je prošle godine, kako bi se još više distancirala od Rusije, donela zakon kojim se taj praznik obeležava 25. decembra umesto 7. januara.

Tako da se danas, napominje Olejnik, u zemlji Božić obeležava na dva datuma, u zavisnosti da li vernici pripadaju kanonskoj Ukrajinskoj pravoslavnoj crkvi ili raskolničkoj Pravoslavnoj crkvi Ukrajine koja je nasilno zauzela stotine crkava, dok vlasti, nacionalisti i raskolnici napadaju sveštenstvo i vernike UPC, vrše represiju i progone.

Olejnik kaže da oni pokušavaju da „ubiju pravoslavlje“, ali ga suštinski „ne mogu ubiti“.

Istovremeno, kritikuje Zelenskog i zbog grubih uvreda na račun Orbana.

„NJegov jezik je nediplomatičan. Ja, na primer, kao građanin mogu da kažem mnogo stvari, možda nešto i nediplomatičnim jezikom, ali zbog svog vaspitanja jasno je da neću prelaziti granice koje su neprihvatljive u dijalogu. Možda mogu da budem oštar, ali kada postaneš lider, kada obavljaš neku javnu funkciju, onda znaš da je tvoje privatno mišljenje nešto što treba da zadržiš za sebe, jer ti predstavljaš zemlju. I zato je nedopustivo preći na direktne uvrede“, izričit je Olejnik, dodajući da je takvo ponašanje još jedna potvrda da je Zelenski „izgubio kompas“.

Rusija će preživeti bez tranzita gasa kroz Ukrajinu, ali Kijev - neće


Zelenski je takođe rekao da Ukrajina neće produžiti tranzit ruskog gasa. Prema njegovim rečima, Ukrajina neće dozvoliti Rusiji da zarađuje milione na „ukrajinskoj krvi“.

I slovački premijer je kazao da Zelenski isključuje mogućnost bilo kakvog tranzita gasa preko Ukrajine sledeće godine, upozoravajući da će zaustavljanje tranzita gasa kroz Ukrajinu u Evropu na kraju dovesti do njegovog poskupljenja.

Na pitanje da li je Zelenski zaista spreman da ostane bez para od tranzita gasa, Olejnik sarkastično kaže da je to „genijalna ideja“.

Kijev je na tranzitu gasa zarađivao 700-800 miliona dolara godišnje. Rusija će te mizerne gubitke preživeti, ali Ukrajina sa svojim budžetom koji se uglavnom oslanja na zapadne donacije neće – „to nije samo pucanj u nogu, nego i u glavu“, dodao je Olejnik.

Olejnik ističe da je Rusija odavno spremna na takve scenarije, jer postoje mogućnosti za većim snabdevanje gasom Kine, kao i drugih tržišta.

„Putin je to vrlo dobro rekao – problemi postoje, jer je rat koji ne želi građanin nijedne zemlje, ali ruska ekonomija se stabilno razvija. Sankcijama ništa nije postignuto, to priznaje i sam Zapad. Što više sankcija, to se privreda bolje razvija. Zašto? Zato što se razmišlja i pokreće sopstvena proizvodnja onog što nam ne daju ili neće da nam prodaju“, kaže Olejnik.

Na kraju, Zelenski je izjavio da Sporazumi iz Istanbula nikada nisu postojali, ali Olejnik podseća da je David Arahamija, predsednik vladajuće frakcije „Sluga naroda“, koji je predvodio ukrajinsku delegaciju na pregovorima u Turskoj i sam priznao da je rat mogao da bude završen u proleće 2022. godine da je Kijev prihvatio neutralni status, ali je taj predlog odbijen nakon što je u Ukrajinu tada doputovao tadašnji britanski premijer Boris DŽonson, koji je rekao: „Nećemo ništa potpisivati sa Rusima, hajde da jednostavno ratujemo“.

Olejnik je uveren da će se od 21. januara, kada u SAD na vlast dođe Donald Tramp, situacija u svetu drastično promeniti i u tom kontekstu skreće pažnju da su mnogi evropski lideri, poput Makrona, već počeli da „peru ruke“ i menjaju retoriku, dok je Zelenski već „politički mrtav“.

PLAMENA PEČURKA U JEMENU: Američke mornaričke i vazdušne snage izvele niz udara u Sani (VIDEO)

Izvor: Sputnik.rs

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA