Američki ambasador je rekao za RTS da kada su Rusi kupili NIS, u Vašingtonu je zbog toga postojala zabrinutost.
„Rusija nastavlja da vodi rat protiv Ukrajine, što je varvarski, jer ovo je 21. vek, a to i dalje traje. Postoji zabrinutost da NIS u ruskim rukama finansijski pomaže Moskvi u ratu u Ukrajini. To treba razmotriti“, izjavio je Hil.
Prema njegovim rečima konačna odluka o NIS-u ni na koji način neće uticati na srpsku privredu.
„Srpska privreda beleži rast i mi smo zainteresovani da ona s tim i nastavi“, rekao je Hil za RTS.
Govoreći o svetskoj izložbi EXPO 2027, ambasador Hil je rekao da su se SAD obavezale da obezbede fondove za ozbiljan paviljon te zemlje na Svetskoj izložbi.
„Za Srbiju je to istorijski trenutak i mi želimo da učestvujemo u tome“, zaključio je Hil.
Upitan o evrointegracijama Srbije, on je rekao da nije na njemu da govori o Evropskoj uniji i koga treba da prime, ali da Srbija može mnogo da ponudi u pogledu svojih ekonomskih dostignuća i činjenice da ima veoma aktivnu diplomatiju širom sveta, uključujući i na globalnom jugu.
„I mislim da Evropa i SAD treba da budu svesne činjenice da Srbija ima dobre odnose u tom delu sveta i mislim da treba da učinimo više sa Srbijom i nadam se da će Evropska unija doći do tog zaključka. Inače, tu je uvek pitanje kritičnih minerala za koje znam da u Srbiji postoji problem sa litijumom, a u ostatku Evrope je to pitanje kritičnih sirovina, tako da Nemačka sprovodi rudarske operacije tog tipa, druge evropske zemlje i Sjedinjene države to rade takođe. Tako da postoji mnogo pitanja koja mogu Srbiju da približe Evropskoj uniji. Iskreno, svako ko je bio u Srbiji deset minuta zna da je ovo evropska zemlja“, zaključio je Hil.
Izvor: Tanjug