„Jedan od važnih rezultata samita (u Kazanju) bilo je uspostavljanje kategorije zemalja-partnera BRIKS-a i dogovor o spisku od 13 država. Ovim državama su upućeni pozivi. Potvrde o spremnosti da postanu država-partner BRIKS-a do današnjeg dana stigle su iz Belorusije, Bolivije, Indonezije, Kazahstana, Kube, Malezije, Tajlanda, Ugande i Uzbekistana“, rekao je on.
Kako je objasnio Ušakov, „od 1. januara 2025. godine one će zvanično dobiti status država-partnera BRIKS-a“.
„Ali očekujemo da će u najskorije vreme stići odgovori od još četiri zemlje kojima su takođe upućeni pozivi“, dodao je on.
Predstavnici ovih zemalja biće pozvani na odvojene sastanke u okviru samita BRIKS-a i sastanaka ministara spoljnih poslova.
„Takođe smatramo da je ispravno uključivati partnere u sastanke visokih predstavnika zaduženih za pitanja bezbednosti, na parlamentarni forum i druge događaje“, rekao je portparol Kremlja.
On je dodao da više od 20 država pokazuje interesovanje za sistematski dijalog sa BRIKS-om.
„Vrata udruženja ostaju otvorena za ulazak naših istomišljenika. U ovom trenutku više od dvadeset zemalja pokazuje interesovanje za sistematski dijalog sa BRIKS-om. To su Azerbejdžan, Bangladeš, Bahrein, Burkina Faso, Venecuela, Ekvatorijalna Gvineja, Zimbabve, Južni Sudan, Kambodža, Kolumbija, Kongo, Laos, Kuvajt, Maroko, Mjanmar, Nikaragva, Pakistan, Palestina, Senegal, Sirija, Honduras, Čad, Šri Lanka“, naveo je on.
Ušakov je precizirao da za saradnju sa BRIKS-om takođe zainteresovana Eritreja.
„Jasno je da nekontrolisano širenje našeg udruženja znači da mu se lomi kičma. Stoga smatramo da su potrebni postepeni, koordinisani i provereni koraci. Kako smo i radili tokom našeg predsedavanja“, zaključio je diplomata.
Izvor: Sputnjik