Kako se navodi, štaviše, uz napore zemalja Kolektivnog zapada situacija još uvek ima negativne trendove razvoja.
Ističe se da se i dalje dešavaju ranije zabeležena i široko rasprostranjena kršenja prava Rusa, kao što su odbijanje pružanja širokog spektra usluga (obrazovnih, medicinskih, bankarskih i drugih), uvođenje mera protiv ruskog biznisa.
Osim toga, dodaje se da je tu i zaplena imovine ruskih državljana, prinuda na javno pokajanje i osuda postupaka ruskih vlasti, isključivanje sa sportskih takmičenja i kulturnih događaja, i sve to, kako navode, pod licemernim zahtevima da se predstavnici Rusije odreknu svoje zemlje.
"U svetlu demonstrativne podrške Zapada neonacističkom režimu u Kijevu, najrusofobičniji kurs sprovode Poljska, baltičke zemlje, Ukrajina i niz drugih država. Među njima je, poslednjih godina Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija u Republici Srbiji, gde je uz uspostavljenu srbofobiju, rasprostranjena i rusofobija", navodi se u izveštaju.
Međutim, naglašavaju u ministarstvu, da su se privremeni organi samouprave u Prištini dugo pridržavali antiruske linije, videći Moskvu kao ključnog protivnika samostalnosti tzv. Kosova.
Podsećaju da je u septembru 2022. godine, vlada tzv. Kosova pooštrila vizne uslove za ruske državljane, ukinuvši prethodno postojeći bezvizni režim za nosioce diplomatskih i službenih pasoša, boravišnih dozvola u zemljama šengena i šengenskih viza za više ulazaka.
"U februaru 2022. godine, pod izgovorom 'sprečavanja propagande i obezbeđenja javne bezbednosti', takozvana 'Nezavisna komisija za medij' tzv. Kosova zabranila je emitovanje svih ruskih televizijskih kanala, čija je glavna publika bila srpska zajednica u regionu", navodi se.
Osim toga, podsećaju i da su 24. septembra 2021. godine, kršeći principe slobode medija, organi za sprovođenje zakona tzv. Kosova odbili ulazak u pokrajinu dvojici novinara ruskog TV kanala "Pet".
Kako naglašavaju, policajci tzv. Kosova, koji su umešani u privođenje i premlaćivanje ruskog državljanina, zaposlenog u Misiji UN na KiM (UNMIK) M.A. Krasnoščekova u maju 2019. godine, još nisu privedeni pravdi.
"Detalji oko ovog događaja još uvek nisu otkriveni. Istovremeno, na inicijativu ruske strane, to pitanje se redovno pokreće na tematskim sastancima Saveta bezbednosti UN i u kontaktima sa predstavnicima UN, pa je tako u decembru 2021, kršeći međunarodne pravne norme, A.N. Antonov, Rus koji je radio za UNMIK, proglašen personom non grata", zaključili su u Ministarstvu.
Pročitajte OVDE šta Lavrov kaže o nuklearnom oružju
Izvor: RT Balkan