Najnovije

NEBOJŠA JEVRIĆ: Kako zaobići sankcije

Nikoga Šole nije voleo osim golubova poštara. A ja sam mu tražio ono što je najviše voleo. Dva najbolja goluba. "Prekinuli su telefonske veze. Moram da pošaljem tekst za 'Dugu'. Nosim ih za Srpsku", teško je to dopiralo do njegovog, u alkoholu utopljenog, mozga.

Piše: Nebojša Jevrić

"U Pazovi rodbina je moja,

niko ne da telefonskog broja!"

Narodna, prognanička.

Cela zemlja je gledala TV dnevnik. Gledao se rat. Razorene kuće, ranjenici, mrtvi...

Moja majka, učiteljica u Bijelom Polju, videla je bradatog mrtvaca. Nije mu videla lice. Ali imao je maskirni prsluk poput mog. I zeleni džemper. Bila je ubeđena da je to onaj džemper što mi ga je plela. Nije rekla ni ocu, ni braći, nikom...

Mesec dana nisam se javljao. Otišla je kod lekara i tražila da joj da lekove za umirenje...

Srbija je prekinula telefonske veze sa Srpskom. Zavela sankcije. Stotine hiljada prognanika nije imalo vezu sa svojima. Deca nisu mogla da čuju očeve. Očevi nisu mogli da čuju decu. U štabovima su imali specijale. Ali ja u štabove nisam zalazio.

Vratio sam se u Beograd sa punim notesom telefonskih brojeva. Sedeo sam u stanu i okretao brojeve: "Živ je, pozdravio vas je...", bilo je sve što sam imao da kažem. Ali mnogi od njih, u međuvremenu više nisu bili živi. Na kraju sam se setio da bi trebalo i kući da se javim. Pokušao sam da se našalim: "Imaš još dvojicu sinova. Šta brineš majko?"

"Svinjo!", rekla je "imala sam trojicu braće. Sad nemam nijednog..."

Nosio sam sa sobom lutku Pipi bez koje Ćorina ćerka nije htela da spava. Ćora i njegova žena su bili profesori klavira. Ćora je imao tanke i dugačke prste, kao klice od krompira. Naočare kao dno od tegle. Ali nije hteo da ode iz Srpske.

Devojčica je cičala od sreće: "Mama, živa je, živa", gugutala je "Pipi je živa... !"

NJena majka, pijanista bez angažmana, priča: tražila je posao u gradu preko Drine. Bilo šta. Devojčicu nije imala kome da ostavi. Zvonila na slučajno izabrana vrata. Zamolila je da njena devojčica piški u doktoričinom toaletu.

Olga Petrović, ni po čemu posebno ime. I grad u kome se to događalo, ni po čemu poseban. Posebno je to što je doktorica odbila da ih pusti unutra. I to što je doktorica pedijatar. Humanista. Preporučila je mami da svoju kćerku povede na livadu. Doktorka Olga se boji infekcije od prljavih izbeglica. Tako je ljutito odbrusila. Sigurno nije razumela šta je mislila mama koja joj je rekla: "Moj ponos i civilizacijski nivo mi ne dopušta da mi dete mokri na livadi u gradu."

Kad sam se ženio nije bilo svadbe. Dva meseca dana kasnije udavala se i ženina sestra. Trebalo je da dođem na svadbu. Nisam došao. Da upoznam ženinu rodbinu. Trebalo je to da bude i naša svadba. A ja nisam mogao da dođem. Žena  mi je bila trudna. Htela je da to saopšti svima na svadbi. Bila je besna i nikom nije rekla. Bio sam u planinama Srpske. Nisam mogao ni da se javim. Umesto mene je stigao moj otac.

Stigao sam u Beograd i zatekao prezan stan. Žena je bila kod svojih.

Okupao sam se, uzeo flašu rakije, boks cigara i krenuo nazad za Srpsku. Uzgred sam svratio kod Šoleta Boksera, na Dorćol. Tu je bila permanentna žurka. Ufur – flaša pića. Šole je nebrojeno puta osuđivan zbog nasilničkog ponašanja."Ovde Pontije Pilat, prokurator Judeje, čovek koji je ubio Isusa, izvolite... !", javljao se na telefon.

Nikoga Šole nije voleo osim golubova poštara. A ja sam mu tražio ono što je najviše  voleo. Dva najbolja goluba. "Prekinuli su telefonske veze. Moram da pošaljem tekst za 'Dugu'. Nosim ih za Srpsku", teško je to dopiralo do njegovog, u alkoholu utopljenog, mozga.

"Moji golubovi da idu u rat?"

"Da, bokseru!"

"A, ako se ne vrate?"

"Toliki se nisu vratili. Dobiće medalje za hrabrost. Državne."

"Onda ću ti dati najbolje!"

Sa kavezom i golubovima krenuo sam prema Karakaju. I predomislio se. Svi novinari su bili sumnjivi. Novinar sa golubovima – najsumnjiviji. Otišao sam za LJuboviju. Među čamdžije Zeke Buljubaše. I reku prešao besplatno. Skupo su naplaćivali prelazak Drine. Neki su ga i glavom platili. Švercerskim autobusom do Pala, pa transporterom do Srpskog Sarajeva.

Opet je bio napad na Nedžariće. Od sto pedeset ljudi koji su branili Kasindolsku, onu koja je spajala Nedžariće sa Ilidžom, sto pet je poginulo. Bila je to ko zna koja po redu borba.

Golubovi su ostali na sigurnom. Na Ilidži. Hranile su ih Gina i Željka iz Pres centra. Ni one nisu imale telefonsku vezu, ali su imale papir i pisaću mašinu.

Tek trećeg dana,  biciklom, mojim ratnim plenom, stigao sam do Ilidže. Tri noći nisam spavao. Ali priča je morala da stigne u redakciju. Priča koja ne stigne neće biti ispričana. To onda nije priča. Diktirao sam je, a Gina je kucala. Stranice sa kojih je kapala krv. Kucala je najužim proredom na najtanjem papiru. U dva primerka. Posle smo ih smestili golubovima u bisage. I golubovi su poleteli prema nebu koje su šarali svetleći meci.

Kad su stigli na Dorćol, policija je upravo odvodila Šoleta Boksera. Zapalio je gajbu. Zaspao sa cigaretom. Došli su vatrogasci i on je prebio šefa vatrogasaca.

"Zašto, pobogu?", pitala ga je sudija.

"Upropašćavali su mi nameštaj", rekao je Pontije Pilat, čovek koji je ubio Isusa Hrista.

Dok su ga odvodili video je golubove kako sleću. Sutradan su ga pustili da se brani sa slobode. Uzeo je pelir na kojem je kucana priča i odneo je na portirnicu "Duge". Urednik se nije začudio. Bio sam ih već na sve navikao.

Miro Kenjić je u petak doneo paket "Duge" u Nedžariće. I pismo od Bojane da više nije ljuta. Tek kada sam zaglavio bolnicu, rekla mi je da čekamo bebu. Četvrti mesec.

Izvor: RT
 

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA