Kod nas se reaktori hlade vrućim skupštinskim glavama i to pre nego što ih uopšte i zagreje zdrava, argumentovana rasprava o ukidanju 35 godina starog moratorijuma na izgradnju nuklearki u Srbiji. Resorna ministarka usvojene izmene Zakona o energetici naziva revolucionarnim i najavljuje da će nam Francuzi uskoro objasniti koji je način primene nuklearne energije najbolji za nas.
„Otvaramo vrata mogućnosti da imamo nuklearne elektrane u našem energetskom miksu i tu je pre svega bitno da obrazovne institucije uzmu aktivnog učešća i da naši naučni instituti budu aktivni učesnici u kreiranju narednih koraka“, rekla je ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović.
Kaže ministarka narednih koraka, jer valjda obrazovne institucije i naučni instituti nisu ni morali da budu aktivni učesnici u pravljenju prvih koraka i već usvojenih izmena zkona.
„Mi nismo u javnosti imali nikakvu raspravu, mi nismo čuli stručnjake, bilo u oblasti energetike, bilo u oblasti ekologije. Ono što je takođe činjenica jeste da mi nemamo stručni kadar koji bi se time bavio u tako kratkom roku, tako da se meni čini da u javnosti postoji neki strah“, kaže novinarka Nove ekonomije Dunja Marić.
Jedan deo stručne javnosti poručuje da namera države da gradi nuklearnu elektranu jeste jedina ispravna odluka, jer, kako objašnjavaju, drugi način da se danas obezbedi kontinuirano i ekološki prihvatljivo snabdevanje energijom, jednostavno ne postoji.
„U ovom trenutku dok mi razgovaramo ima 42 gradilišta u svetu gde se prave nuklearne elektrane, one su prošlost, sadašnjost, ali pre svega budućnost čovečanstva. A sad, s druge strane, ono što je meni žao je da se takva divna inicijativa, nešto što treba da predstavlja prekretnicu u razvoju Srbije donosi se na ovakav način, jer onda postoji sumnja, fali stručna rasprava, treba argumentovano pristupiti tome“, kaže stručnjak za energetiku Miloš Zdravković.
Nuklearnu elektranu ne možemo i nećemo dobiti sutra – valjda ćemo biti spremni da njome upravljamo kada dođe vreme, ali smo zato uvek spremni za upravljanje ispod radara.
Izvor: N1