Kako dodaje, ovo nije novina i tako nešto će se dešavati i u budućnosti.
„Albanski intelektualci već izlaze sa tezom da su srpske crkve i manastiri, zapravo albanski, a da su ih Srbi okupirali u nekom ranijem periodu, a sve to ima za cilj da pokaže ‘albanski kontinuitet i srpsku uzurpaciju’“, ocenjuje Gudžić.
On navodi da nema istorijskih potvrda da su Albanci direktni nastavljači Dardanca, Ilira ili Pelazga i nekih drugih naroda.
„Sve ono što albanska naučna javnost u Prištini i na Kosovu pokušava da dokaže je nedokazivo“, kaže Gudžić.
Između Ilira i Albanaca, kako dodaje, postoji osam vekova razlike, jer se Iliri poslednji put pominju u 3. veku, u vreme cara Dioklecijana, dok se Albanci prvi put pominju u 11. veku u delu Ane Komnine „Aleksijada“ u kom ona spominje „albanion oblast“.
„U tih osam vekova razmaka u izvorima se ne spominju nigde ni Iliri, ni Albanci. Pristalica sam naučnog stava da Albanci nisu direktni potomci Ilira. Oni su se u nekom trenutku se pojavili na Balkanu i naselili se, ali nemamo istorijskih potvrda kada i imali su oblast kojom su upravljali. Dakle, oni su jedna nacija koja je došla mnogo posle Ilira i nije direktno povezana sa Ilirima“, ukazuje Gudžić.
Govoreći o Dardancima, on navodi da je reč o paleobalkanskom narodu koji je u nekom trenutku sišao sa istorijske pozornice.
„Nije neuobičajeno da kroz istoriju neki narodi stvore države, ozbiljne imperije i da naprasno siđu sa istorijske scene i nestanu. Avari su možda najpoznatiji primer. Oni su u nekom trenutku vladali srednjom i istočnom Evropom i delovima Balkana i u nekom trenutku sišli sa istorijske scene i nestali. U srpskom narodu se odomaćila izreka ‘Nestali ko Obri’, pritom se misli na Avare. Slično je i sa Dardancima koji su imali državu na Balkanu, vladali delom Balkana i u nekom trenutku nestali“, kaže Gudžić.
Kosovo je, ističe on, područje najizraženijih nacionalnih osećanja Srba, odnosno, sveta zemlja.
„Više od 90 odsto toponima svedoči o srpskom karakteru Kosova, o srpskom prisustvu na Kosovu u prošlosti. Poslednja dva veka etnička slika Kosova je promenjena, sticajem različitih međunarodnih, ali i unutrašnjih okolnosti Srbi su otišli sa Kosova, a na taj upražnjen prostor su se naselili Albanci. Ali toponimi, crkve, manastiri, dokazuju srpsko prisustvo i svedoče srpsko prisustvo na Kosovu“, ističe Gudžić.
Pročitajte OVDE šta srpski vizantolog kaže o Albancima i Dardaniji
Izvor: Kosovo Onlajn