Grupa građana u Prištini pokrenula je potpisivanje peticije da Kosovo promeni ime u Dardanija, a tim povodom Pirivatrić objašnjava da kontinuitet između romanizovanog stanovništva nekadašnje rimske provincije Dardanije i današnjih albanskih stanovnika na Kosovu i Metohiji ne postoji, niti se prema sadašnjem stanju izvora, ukazuje on, može dokazati a ni postaviti neka osnovana pretpostavka o tom kontinuitetu.
„Dardanci su starobalkanski narod o čijem poreklu se malo zna. Ono se može u nekim svojim dalekim počecima vezati za maloazijsko stanovništvo ali ta veza nije dovoljno jasna. U poznoj antici radi se o romanizovanom ili delimično romanizovanom stanovništu koje, međutim, nestaje i povlači se sa talasom dolaska Slovena i sa slovenizacijom tog područja, o čemu nam svedoče odgovarajući toponimi. Tu nema tragova albanskih toponima i nema protoalbanske leksike, tako da nema ni dokaza ni u pisanim, ni u arheološkim, ni u jezičkim izvorima, jeziku kao spomeniku, o bilo kakvom kontinuitetu između Dardanaca i današnjih Albanaca. To je jedan politički konstrukt, a istorija i naučna istoriografija je o tome već odavno rekla svoj sud koji se međutim zaboravlja“, navodi Pirivatrić.
Kako objašnjava, Kraljevina Dardanija obuhvatala je prostor koji je kasnije možda približno obuhvatala i rimska provincija Dardanija, ali ukazuje da su se rimski carevi vrlo često u određivanju granica provincija rukovodili konkretnim potrebama uprave i praktične politike, a ne kontinuitetom sa nekom pređašnjom političkom strukturom koju su oni srušili, osvojili i kooptirali u svoj državni organizam.
„Preciznije, u stvari, pre možemo da govorimo o rimskoj provinciji Dardaniji nego o granicama Dardanskog kraljevstva. Dardanci se, inače, smatraju, barem u vreme kada ih Rimljani osvajaju, jednom granom Ilira i stanovništvo koje se nalazi na području dodira između Ilira i Tračana. To područje, kada je u pitanju rimska provincija Dardanija, omeđeno je Zapadnom i Velikom Moravom i rekom Drim na Kosovu, a na jugu je obuhvatala područje do Šar planine, dok je glavni grad provincije bilo Skoplje. Tako da je zanimljiv taj pokušaj da se današnji pojam Kosova i Metohije veže za jednu rimsku provinciju čiji glavni grad se ne nalazi na teritoriji današnjeg Kosova i Metohije“, ocenjuje Pirivatrić.
Pogledajte šta sve kaže srpski vizantolog Pirivatrić:
Pročitajte OVDE šta slovački ministar odbrane poručuje Kijevu
Izvor: Kosovo Onlajn