„O uslovima (za pregovore) govorio je predsednik Putin 14. juna. On je potvrdio da smo spremni da pregovaramo na osnovu principa koji su dogovoreni u Istanbulu, a koje je, kako je rekao šef ukrajinske delegacije David Arahamija, odbacio bivši premijer Velike Britanije Boris DŽonson. Ključni princip je vanblokovski status Ukrajine. Bili smo spremni da se pridružimo grupi zemalja koje bi Ukrajini pružile garancije kolektivne bezbednosti. Ali bez ulaska u NATO. Bez ikakvih vojnih baza, vojnih vežbi na ukrajinskoj teritoriji uz učešće stranih trupa… Naš stav je legitiman – nikakav NATO ne može biti na našem pragu“, rekao je Lavrov.
On je podsetio na reči ruskog lidera koji je rekao da će sada morati da se uzme u obzir i realna situacija na terenu – ne samo na kontakt liniji, nego i to da su sada DNR, LNR, Zaporoška i Hersonska oblast deo Rusije po Ustavu zemlje.
Lavrov je takođe kazao da Zapadna Evropa želi da se približi ruskim granicama preko Ukrajine.
„Imali su planove, i o tome se govorilo gotovo otvoreno, da rasporede britanske vojne baze u Azovskom moru, 'bacali su oko' na Krim i maštali su da tamo osnuju bazu NATO“, podsetio je Lavrov.
Ono što nas ne ubije – ojača nas
Upitan da li bi ukidanje zapadnih sankcija Rusiji moglo biti uslov budućeg mirovnog sporazuma, Lavrov je istakao da bi mnogi u Rusiji želeli da to bude uslov.
„Ali ja smatram da što više živimo pod tim sankcijama, to više shvatamo da je bolje da se oslonimo na sebe i da izrađujemo mehanizme, platforme saradnje sa 'normalnim' zemljama, prijateljskim zemljama koje ne mešaju ekonomske interese i odnose. Posebno politiku“, konstatovao je šef ruske diplomatije.
Kako je dodao, Rusija je mnogo toga naučila od kad su joj uvedene sankcije.
„Za vreme administracije DŽozefa Bajdena dostigle su razmere bez presedana. Ali znate, 'sve što nas ne ubije, to nas ojača'. One nas nikada neće ubiti. I to nas čini jačim“, poručio je Lavrov.
Pogledajte OVDE novu pesmu od Beogradskog sindikata
Izvor: Sputnjik