On kaže da je tu navedeno oko 13.000 muških imena, od kojih se neka ponavljaju tako da ima 3-4.000 različitih muških imena, ali da je ogroman broj i unikatnih imena koja se spominju samo po jednom.
- Ponavljaju se imena poput Rajan, Rajko, Bogoje, Bogdan, Radoslav. Inače, to je spisak svih poreskih muških glava na prostoru vlastelinstva manastira Visoki Dečani. Mi danas imamo problem sa popisom stanovništva, a kad čitate Dečansku hrisovulju, vidite da kraljevski pisar zna u glavu svakog stanovnika svakog sela, svakog zaseoka, svakog katuna na prostoru Prokletija – primetio je on.
- Tako imamo i vaše i moje ime, Nikšu i Dušana, imamo i Bulata. Moje prezime je u staroj formi Ilijić – kazao je gost govoreći o pominju svog imena i prezimena, kao i voditelja emisije, Nikše Bulatovića, na prostoru Metohije ranog 14. veka.
Ilić je zatim izneo da se u jednom zaseoku kod sela Lučana, u okolini Dečana, pojavljuje ime Aladin.
- A to je 1330. godina, još nije bilo Turaka i Arapa. I sve su to pravoslavni stanovnici. Pa onda ima pop Budak, a nas uče još od Vuka Karadžića da je „budak“ turska reč. Imamo i Abasa. I svako pomenuto ime je kršteno ime. Sveštenik je nekoga krstio imenom Baldovin, Brajan, Rajan... Rajan je jedno od najčešćih imena. Ima dosta i varijacija kao Brajen, Brajun, Brajislav... – nabraja Ilić.
O ovim i ostalim imenima koja se pojavljuju, više možete saznati u emisiji Akademija na kanalu Pravi odgovor, a dati su i prikazi zapisa u kojima se pominju ta imena.
U emisiji je bio reči i o Zakonopravilu Svetoga Save, o tome kako je pored Srbije, taj zakonik prihvaćen u integralnoj verziji, bez prevoda, kao svojevrstan osnivački ustav i Kijevske Rusije i još tri pravoslavne zemlje.
Iznenadićete se kakva je sve ponašanja i postupke zabranjivalo Zakonopravilo, kao i kako proklinje određena zanimanja među kojima su neka danas veoma popularna. Takođe, kako je Sveti Sava vratio Bugarsku iz unijatstva u pravoslavlje, te šta je Sveti Sava zapisao o takozvanim „bogumilima“, što će vas zaprepastiti.
Osim toga, kako je Zakonik svetog Save dozvoljavao da se „vlast može koriti“. A jedan srpski Sabor je svog kralja stavio na poternicu, dva i po veka pre Olivera Kromvela u Engleskoj. O svemu tome pogledajte u emisiji Akademija na kanalu Pravi odgovor.
Izvor: Pravda