„Pozdravljam posvećenost strana u pronalaženju održivog rešenja za zajednice pogođene nedavnom uredbom CBK-a. Današnji sastanak u okviru dijaloga bio je važan prvi korak, ali mnoga politička pitanja ostaju bez odgovora“, rekao je Lajčak.
Upravo zbog toga smatra da će "biti potrebni dodatni sastanci".
Delegacije Beograda i Prištine okupile su se danas u Briselu na poziv Evropske unije sa ciljem da razgovaraju o rešavanju najnovije krize na Kosovu, koja je nastala nakon usvajanja uredbe Centralne banke Kosova, kojom je dinar se uklanja iz platnog sistema.
Beograd je predstavljao direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju, zajedno sa čelnicima Ministarstva finansija, kao i Poštanske štedionice, jedine banke čije ekspoziture još rade na Kosovu.
S druge strane, umesto glavnog pregovarača Kosova, koji je odbio da razgovara o dinaru u Briselu, navodeći da je to tema koja „nije za dijalog”, Prištinu je u Briselu predstavljala delegacija Centralne banke Kosova.
Obe delegacije su najpre održale bilateralne sastanke sa predstavnikom Evropske unije Miroslavom Lajčakom, a potom je usledio trilateralni sastanak.
Srpska strana kritikovala je Bišljimija upravo zbog odbijanja da dođe u Brisel, dok je Petković čak rekao da su se on i Lajčak danas saglasili da je tema o kojoj je razgovarano političko pitanje, jer ima političke posledice.
Petković je, nakon sastanka, istovremeno rekao da je ostanak i nastavak poslovanja Poštanske štedionice deo rešenja dinarskog problema.
S druge strane, Centralna banka Kosova saopštila je danas da su u Briselu predstavili tehnička rešenja za prenos sredstava putem bankarskih kanala kako bi ona bila deponovana na račune korisnika u evrima, bez ikakvih promena u važećem zakonskom okviru.
S druge strane, oni su rekli da „ustavna i zakonska ovlašćenja CBK i Uredba koju je CBK nametnula nisu dovedeni u pitanje niti osporeni od strane EU“, ali da je izražena zabrinutost u vezi sa potencijalnim uticajem na Srbe.
Pročitajte OVDE šta je Zaharova poručila Vašingtonu
Izvor: KosSev.info