Kod većine naroda uglavnom je zastupljeno verovanje da torba ostavljena na zemlji donosi nesreću kada su u pitanju finansije.
U našoj zemlji ovo je "pravilo" koga se pridržavaju gotovo sve Srpkinje - ne drže torbu na podu. Kako su naši stari bili ubeđeni, ovo je siguran način da se ostatak života provede u nemaštini.
Nasuprot ovom verovanju, stari Jevereji smatraju suprotno. Držanje torbe ili tašne na zemlji se tumači pozitivno - po njima je to siguran znak da ćete se obogatiti. Devojke i žene u Izraelu ne propuštaju priliku da svoj "mini prtaljag" spuste na pod, duboko uverene da će im ovaj običaj doneti novac.
O poreklu ovog sujeverja ne zna se mnogo. Pretpostavlja se da potiče iz jevrejske mitologije, a ako je tako, vrlo je moguće da su nas naše bake i prabake pogrešno učile. Možda bi baš trebalo da držimo torbu na zemlji ukoliko želimo da živimo u raskoši.
U prilog ovoj teoriji služi i jedna urbana legenda o supruzi imućnog Srbina koja je otkrila kako je celog života prkosila verovanju i namerno držala torbu na podu. A onda je upoznala budućeg supruga.
Istina je zapravo da ovo verovanje nema mnogo veze sa finansijama. Stručnjaci koji se bave proučavanjem običaja i tradicija zastupaju teoriju da je ovo sujeverje nastalo kako bi se ljudi zaštitili od bolesti. Naime, ako držite torbu na zemlji, sasvim sigurno ćete sa nje pokupiti prljavštinu i bakterije, a koje ćete potom uneti u kuću. Samim tim rizikujete da se ne samo vi, već i vaši ukućani razbole. Širenjem izmišljene priče o finansijskom krahu se zapravo sprečavalo i širenje potencijalnih bolesti.
Kako da znate da ste kupili pravi crni hleb? Evo šta sve proizvođači...
Izvor: telegraf.rs