Na pitanje novinara italijanskog lista La Stampa šta Ukrajini nedostaje osim oružja i municije, Petreus je rekao da su muškarci na frontu.
„Kijevski parlament i rukovodstvo (Vladimira - prim. red.) Zelenskog treba da preispitaju proceduru regrutacije na vojnu službu. Liniju fronta ukrajinske odbrane čine vojnici čija prosečna starost prelazi 40 godina. Kijev mora preispitati rotaciju trupa, opremiti pozadinu i proširiti regrutaciju u vojsku. Znam da je ovo osetljivo pitanje i izazov, ali mora se brzo rešiti“, rekao je bivši šef CIA u intervjuu.
Fajnenšel tajms je 13. marta pisao da ukrajinska vojska kaže da nedostatak rotacije ubija njihovu motivaciju i podriva moral, a zbog nedostatka ljudi, njihovi odmori se otkazuju.
Nakon toga je glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine Aleksandar Sirski najavio pokretanje procesa rotacije na frontu.
Ranije je Zelenski, u uslovima nestašice kadrova i potpune mobilizacije koja je u toku, zahtevao od Sirskog drugačiji pristup mobilizaciji i rotaciji vojske kako bi uključio skoro milion ljudi koji se nisu borili na frontu.
U Ukrajini pokušavaju da donesu zakon o mobilizaciji. Prva verzija je poslata na doradu, druga je usvojena u prvom čitanju početkom februara. Za razliku od prethodne verzije, ona ne predviđa regrutaciju invalida, ali značajno pooštrava sam proces. Prema novom nacrtu, obveznici služenja vojnog roka moraju se pojaviti u vojnim vojnim odsecima radi razjašnjenja podataka o registraciji u roku od 60 dana od objave mobilizacije.
Poziv se može poslati preko elektronskog naloga vojnog obveznika. Ako vojni obveznik ne dođe u vojnu kancelariju u propisanom roku, može mu se ograničiti pravo na putovanje u inostranstvo, pravo upravljanja vozilom, a mogu mu se blokirati računi. Predlog zakona obavezuje građane od 18 do 60 godina da u periodu mobilizacije sa sobom nose vojnu ispravu i da je predoče na zahtev službenika vojnih registra, policije i graničara.
Dokument predviđa demobilizaciju nakon 36 meseci odlukom Vrhovnog komandanta.
Jedan broj poslanika kritikovao je ovu klauzulu, napominjući da ona sadrži rupu za odlaganje procesa. Protiv dokumenta izjasnilo se i ukrajinsko udruženje „Evropska poslovna asocijacija“ i zatražilo da se ne prihvata u ovom obliku. Predsednica partije Batkivščina Julija Timošenko rekla je da je novi zakon o mobilizaciji neprihvatljiv, i da bi njegovo usvajanje bilo zločin protiv Ukrajine.
Jedan broj poslanika Rada je naveo da se predlog zakona malo razlikuje od prethodne verzije i da i dalje sadrži neustavne odredbe.
O novoj teritoriji u sastavu Rusije pročitajte OVDE.
Izvor: Pravda