Nacrt predloga mirovnog sporazuma, o kome piše Vol strit džornal, nastao je šest nedelja nakon početka rata u Ukrajini krajem februara prošle godine, a sačinili su ga i ukrajinski i ruski pregovarači. Na kraju je taj pokušaj diplomatije propao.
Predaja Krima i neutralnost
Prema nacrtu ovog predloga, Ukrajina bi bila prepuštena na milost i nemilost vojsci susedne zemlje, navodi se u analizi Vol strit džornal-a. Ukrajina bi tako bila trajno neutralna država, bez mogućnosti učešća u vojnim savezima, što je nastavak dosadašnje politike i izuzetno važno za Moskvu. Ne bi smela da obnovi svoje vojne kapacitete uz pomoć zapadnih saveznika, a jedan od glavnih uslova bila je predaja Krima Rusiji.
Ukrajina danas čvrsto stoji pri odluci da neće biti kraja rata dok se Rusija potpuno ne povuče sa ukrajinske teritorije. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski to ponavlja iako je Ukrajina danas u izuzetno teškom položaju i bez oružja, a ruske snage su u napadu.
Dokument, služi kao dobar primer šta bi Rusija tražila ako bi počeli novi pregovori između Kijeva i Moskve. Ukrajina bi mogla da uđe u EU, ali ne i u NATO. Strano oružje ne bi bilo dozvoljeno na teritoriji Ukrajine. Ukrajinska vojska bi bila ograničena po broju i naoružanju. Krim ne bi bio neutralan. Ruski jezik bi morao biti ravnopravan ukrajinskom u slučaju državnih organa i sudova.
Putinov plan B
Mirovni sporazum trebalo je da garantuju strane sile, uključujući SAD, Veliku Britaniju, Kinu, Francusku i Rusiju. Ove zemlje bi imale zadatak da brane neutralnost Ukrajine u slučaju kršenja sporazuma. Sporazum pokazuje da je Putin bio spreman za plan B jer je plan A propao: osvajanje Kijeva i stavljanje Ukrajine pod rusku kontrolu.
Nakon Putinovog pominjanja pregovora, javio se turski predsednik Redžep Tajip Erdogan i ponudio da bude domaćin pregovora. Međutim, komentatori se slažu da je to malo verovatno u doglednoj budućnosti.
Faktor Boris DŽonson
Putin je nedavno napomenuo da je šef ukrajinskog pregovaračkog tima, koji je učestvovao u mirovnim pregovorima sa Rusijom u prvim mesecima sukoba, nedavno priznao da je Kijev u jednom trenutku bio spreman da postigne sporazum sa Moskvom. Međutim, nakon posete tadašnjeg britanskog premijera Borisa DŽonsona, ukrajinske vlasti su bile ubeđene da prestanu sa postizanjem sporazuma sa Rusijom i da nastave borbu.
"Zar nisu idioti?" upitao je Putin, dodajući da bi, da je Ukrajina jednostavno ignorisala DŽonsona, borbe mogle da budu već odavno završene. „Ovo samo još jednom dokazuje da oni nisu nezavisni ljudi“, rekao je ruski lider.
Nuklearne snage Rusije u pripravnosti
Putin je prilikom obraćanja Federalnoj skupštini u četvrtak istakao da su se borbene sposobnosti Oružanih snaga Rusije višestruko uvećale, i da ruske snage na svim pravcima ''samouvereno nareduju i oslobađaju teritorije''.
''Rusija nije započela ovaj rat (u Ukrajini), ali ćemo učiniti sve da iskorenimo nacizam i zaštitimo suverenitet naših građana'', rekao je Putin.
Naveo je da su strateške nuklearne snage Rusije u stanju pripravnosti, i dodao da je hipersonični raketni sistem ''Cirkon'' već korišćen u borbama.
On je naveo da je i hipersonični sistem ''Kinžal'' je takođe u upotrebi.
VELIKI KONTRANAPAD UKRAJINSKE ARMIJE! Krenuli u ofanzivu, a onda je...
Izvor: Politika.rs