Takozvana Islamska država Horasan (ISIS-K) je avganistanski ogranak Islamske države (ISIS), a prema zvaničnicima Sjedinjenih Američkih Država, teroristički napad u Moskvi izveli su pripadnici upravo ove organizacije, koja deluje uglavnom u Avganistanu, piše ruski geopolitičar i mislilac Aleksandar Dugin za sajt "Katehon".
Inače, ova grupa je dobro poznata u SAD. Međutim, geopolitičari i stručnjaci za borbu protiv terorizma odavno su primetili da "Islamska država Horasan" i uopšte ISIS preduzimaju terorističke napade isključivo protiv onih koji se koji se, direktno ili indirektno, suprotstavljaju hegemonističkoj politici SAD.
U Avganistanu, oni se protive talibanima i odgovorni su za terorističke napade velikih razmera protiv vlasti u Kabulu.
U Iranu je "Islamska država Horasan" preuzela odgovornost za eksplozije na groblju u znak sećanja na herojskog generala Sulejmanija, komandanta elitne jedinice Kuds Iranske revolucionarne garde, koga su ubili Amerikanci. Iranske obaveštajne službe smatraju da se iza "Islamske države Horasan" skrivaju Mosad i CIA.
U Siriji se ISIS suprotstavlja Asadu, još jednom ogorčenom neprijatelju SAD i Zapada, i prijatelju Rusije.
U Iraku se "Islamska država" suprotstavlja šiitskoj vladi, hrišćanima i sufijima.
U Pakistanu njihove mreže deluju protiv onih snaga koje nastoje da ojačaju suverenitet države, doprinoseći eskalaciji napetosti na granicama sa Iranom i Avganistanom.
U Turskoj se ISIS protivi Erdoganu, do te mere da je on prisiljen da odstupa od zapadne agende i insistira na nezavisnosti Turske. U Turskoj je ISIS preuzeo odgovornost za mnoge terorističke napade.
U Jemenu, ISIS se bori protiv Huta, glavnih neprijatelja SAD u regionu.
ISIS pokušava i da pokrene front u Sinđangu protiv Kine, koja je glavni ekonomski konkurent SAD.
Takođe, ISIS preuzima odgovornost za destabilizaciju Indije u vreme dok ona postaje suvereni i nezavisni geopolitički pol, a ISIS preduzma terorističke napade protiv indijskih vlasti.
ISIS u Africi i zemljama Magreba se uvek pokazuje kao verni saveznik Zapada. ISIS napada antihegemonističke grupe i političke pokrete u Libiji, Alžiru, Zapadnoj Sahari, Maliju, Čadu, Sudanu, Somaliji...
Ali, ISIS nema ništa protiv Izraela, koji u ovom trenutku sprovodi brutalni genocid protiv Palestinaca u Gazi.
Rusija u ovom trenutku nije preterano aktivna ni na Bliskom istoku ni u centralnoj Aziji, gde se nalaze ćelije "Islamske države Horasan".
U centralnoj Aziji ova organizacija ima svoje mreže, ali one nisu spremne za borbu. NJihovi predstavnici nalaze se i na Severnom Kavkazu, i među legalnim i ilegalnim migrantima u raznim gradovima Rusije. U ovom trenutku, u opštem geopolitičkom kontekstu, ISIS nema razloga da napadne Rusiju.
Ali teroristički režim u Kijevu i Kolektivni zapad, koga brine to što njegova moć slabi, imaju veliku korist od terorističkih napada u Moskvi i Rusiji u celini. To se dešava upravo sada, kada je Putin trijumfovao na izborima, i u situaciji potpune mobilizacije države i celolupnog ruskog društva.
Zaključke, primećuje Dugin, možete izvući i sami.
Žalimo što se podižu tenzije: Oglasila se EU povodom zaključaka Skupštine Republike Srpske
Izvor: Rt.rs